Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

11.07.2017 10:06

Епицентарот на потресот бил на 196 километри од Северозападен Оукленд, на длабочина од десет километри.

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот дел на Нов Зеланд.

Засега нема извештаи за евентуални загинати и за причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот бил на 196 километри од Северозападен Оукленд, на длабочина од десет километри.

Засега не е издадено предупредување за цунами.