Штербик во идеалниот тим на колото

16.10.2017 12:42

Штербик имаше вкупно 15 одбрани на натпреварот, од кои 10 во првиот дел во триумфот на Вардар со 27:24.

 Голманот на Вардар Арпад Штербик по одличното издание против Барселона се најде во идеалниот тим на 5.коло од Лигата на шампионите во избор на ЕХФ.

Штербик имаше вкупно 15 одбрани на натпреварот, од кои 10 во првиот дел во триумфот на Вардар со 27:24.

Идеален тим на 5. коло од ЛШ во изборот на ЕХФ: 

голман – Арпад Штербик (Вардар)
лево крило - Бастер Луј Јасен (Олборг)
лев бек - Мадс Менс Ларсен (Рајн Некар)
централен бек - Немања Прибак (Бешикташ)
десен бек - Алекс Душебаев (Кјелце)
десно крило - Микел Дашек (Висла)
пивотмен - Николас Турна (Нант).