Истражување: Чоколадото е најдобро да се јаде за појадок

10.11.2017 16:40

Со оглед на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок да работи со полн капацитет преку целиот ден, научниците препорачуваат - црното чоколадо е најдобриот појадок.

Според истражување на Унивезитетот на Сиракуза, црното чоколадо ги подобрува умствените функции, меморијата, расудувањето и концентрацијата.

Со оглед на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок да работи со полн капацитет преку целиот ден, научниците препорачуваат - црното чоколадо е најдобриот појадок.

Научниците препорачуваат и дека тоа треба да се јаде пред испит, но и пред спиење. А, и кога сте на диета, оти помага при намалување на килограмите, бидејќи го забрзува метаболизмот.

Секако, чоколадото треба да продолжиме да го консумираме и кога сме тажни - го поттикнува лачењето ендорфин, хормонот на среќата.