Заев на средби во Европската комисија

04.12.2017 10:53

Ова ќе биде прва средба на премиерот Заев со актуелниот претседател на Европската комисија Жан Клод- Јункер. Освен средбите со Хан и со Могерини, македонскиот премиер ќе оствари средба и со претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Премиерот Зоран Заев во вторник и в среда во Брисел на одвоени средби со претседателот на Европската комисија, со еврокомесарот за проширување и со шефицата на дипломатијата.

Ова ќе биде прва средба на премиерот Заев со актуелниот претседател на Европската комисија Жан Клод- Јункер. Освен средбите со Хан и со Могерини, македонскиот премиер ќе оствари средба и со претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Освен премиерот, во посета на највисоките институции на Европската унија во Брисел, ќе бидат и вицепремиерот Османи, министрите Димитров и Сугаревски, и генералниот секретар на Владата, Рашковски.