Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон

13.03.2018 15:22

Одлуката од Белата Куќа е објавена на Твитер профилот на претседателот којшто, ја именува Џина Хаспел на челната позиција на Централната разузнавчка агенција...

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и на негово место доаѓа шефот на ЦИА, Мајк Помпео.

Одлуката од Белата Куќа е објавена на Твитер профилот на претседателот којшто, ја именува Џина Хаспел на челната позиција на Централната разузнавчка агенција, о што стана првата жена директор во историјата на ЦИА.

На Тилерсон му изрази благодарност за досегашната соработка која траеше 14 месеци.