КАН

Почна најпрестижниот филмски фестивал

11.05.2018 12:36

Оваа година фестивалот се одржува од 8-ми до 19-ти мај, а претседател на жирито е актерката Кејт Бланшет.

Најгламурозниот и најпрестижниот филмски фестивал беше отворен со светската премиера на драмата „Сите Знаат“, прва на шпански јазик за оскаровецот од Иран Асгар Фархади со Пенелоп Круз и Хавиер Бардем.

Оваа година фестивалот се одржува од 8-ми до 19-ти мај, а претседател на жирито е актерката Кејт Бланшет.

21 филм се во трката за наградата „Златна Палма“ која се доделува на фестивалот.