Останати спортови

Блог вести

 • Стартува 37-от Дакар

  37-то рели Дакар почнува денеска со официјалното претставување на учесниците во Буенос Ајрес,а првата етапа ќе се вози утре од Росарио до Виља Карлос Паз во должина од 632 километра со специјал од 227 километри.

 • Петер Превц доминантен во Гармиш

  Откако 2015 ја заврши како лидер во генерален пласман, Превц триумфално ја почна 2016 година на култната Олимписка скокалница во Гармиш Партенкирхен и го презеде водството на традиционалната турнеја.

 • Спортска личност за 2015 - Кире Лазаров

  Ја испраќаме и спортската 2015-та. Беше богата, инспиративна, исполнуваше желби, уриваше надежи. Но ќе ја паметиме. Во нашата спортска меморија ќе останат неколку големи достигнувања. Ракометарките на Вардар беа трети во Европа. Македонските одбојкари играа финале во Европската лига.

 • Победи на Свиндал и Гут во натпреварите од Светскиот куп

  Светскиот куп во алпско скијање влегува во се позасилен ритам. Норвежаните доминираа и ги освоија сите места на подиумот во денешниот Супервелеслалом, кој се одржа во Италијанскиот зимски центар Вал Гардена.
 • Футсал селекцијата ќе настапи на квалификациите за С П

  Репрезентацијата на Македонија во футсал отпатува во Бари каде што ќе настапи во квалификациите за СП што ќе се одржи во Колумбија следната година. Според распоредот, Македонија задутре во првото коло ќе игра со домаќинот Италија, која објективно е главен фаворит на турнирот.

 • Доделени 13-то ноемвриските признанија

  Денот на ослободувањето на главниот град надополнет и со 70 годишниот јубилеј на Сојузот на спортови на Скопје традиционалчно беше повод за доделувањето на 13-то ноемвриските награди и признанија на заслужни спортисти и спортски работници кои оставиле белег на годината што изминува,но и во децени

 • Врвната сезона заслужи поубав крај

  Лоренцо е новиот шампион,Роси е моралниот победник и само втор во генералниот поредок.Ќе остане дилемата:Дали е тоа реалниот расплет во една од највозбудливите сезони во која секоја трка беше приказна за себе и неверојатно доживување за се поголемиот број љубители на мото-спортот?Но, не и последн

 • Почна „битката на умовите“

  Под мотото „битка на умовите“, Скопје ја собра шаховската елита во Европа. Во наредните седум дена, во нашиот главен град, најдобрите екипи на континентот ќе се бодат за титулата на Европскиот клупски куп 2015-та.

 • Светскиот и европскиот првак, елиминирани

  Неочекувано ¼ финале! Светскиот шампион Полска и европскиот првак Русија останаа во чистилиштето. Италија, Бугарија, Франција и Словенија  е квартетот кој ќе учествува во распределбата на медалите на 29-то Европско првенство, чија завршница ќе се одигра во Софија.

 • Шаховскиот крем во Скопје

  Скопје деновиве повторно ќе биде шаховски центар. По 2009-тата, најдобрите клубови на континентот, од 17-ти до 25-ти овој месец, ќе се натпреваруваат во Купот на европските шампиони.

Pages