Останати спортови

Блог вести

 • Футсал селекцијата ќе настапи на квалификациите за С П

  Репрезентацијата на Македонија во футсал отпатува во Бари каде што ќе настапи во квалификациите за СП што ќе се одржи во Колумбија следната година. Според распоредот, Македонија задутре во првото коло ќе игра со домаќинот Италија, која објективно е главен фаворит на турнирот.

 • Доделени 13-то ноемвриските признанија

  Денот на ослободувањето на главниот град надополнет и со 70 годишниот јубилеј на Сојузот на спортови на Скопје традиционалчно беше повод за доделувањето на 13-то ноемвриските награди и признанија на заслужни спортисти и спортски работници кои оставиле белег на годината што изминува,но и во децени

 • Врвната сезона заслужи поубав крај

  Лоренцо е новиот шампион,Роси е моралниот победник и само втор во генералниот поредок.Ќе остане дилемата:Дали е тоа реалниот расплет во една од највозбудливите сезони во која секоја трка беше приказна за себе и неверојатно доживување за се поголемиот број љубители на мото-спортот?Но, не и последн

 • Почна „битката на умовите“

  Под мотото „битка на умовите“, Скопје ја собра шаховската елита во Европа. Во наредните седум дена, во нашиот главен град, најдобрите екипи на континентот ќе се бодат за титулата на Европскиот клупски куп 2015-та.

 • Светскиот и европскиот првак, елиминирани

  Неочекувано ¼ финале! Светскиот шампион Полска и европскиот првак Русија останаа во чистилиштето. Италија, Бугарија, Франција и Словенија  е квартетот кој ќе учествува во распределбата на медалите на 29-то Европско првенство, чија завршница ќе се одигра во Софија.

 • Шаховскиот крем во Скопје

  Скопје деновиве повторно ќе биде шаховски центар. По 2009-тата, најдобрите клубови на континентот, од 17-ти до 25-ти овој месец, ќе се натпреваруваат во Купот на европските шампиони.

 • Повторно на победа против Полска

  На македонските одбојкари повторно им е потребна победа над Полска за да се надеваат на пласман на завршниот турнир во Европската лига.

 • Македонија победи, сонот живее

  Издржавме психолошки, бевме храбри, подаривме сет со две топки за да го освоиме, но успеавме. Преку Калиш, македонските одбојкари останаа на пат кон Валбжих. Полјаците најавија дека ќе грешат уште на почетокот кога нашата репрезентација поведе со 7-1.

 • ЗОИ 2022 во Пекинг

  Пекинг ќе биде првиот град домаќин и на Летни и на Зимски Олимписки Игри. На 128-та Сесија на ИОК во Куала Лумпур, Претседателот на ИОК Томас Бах објави дека кинеската престолнина ќе биде организатор на Зимските Игри во 2022. Во надгласувањето извиси главниот град на Казахстан, Алмати.

 • Ниту Данците не треба да бидат закана

  Откако загубија на воведните гостувања во Естонија, македонските одбојкари двапати го совладаа Израел, а и овој викенд имаат идентични планови во соочувањето со Данска во арената „Борис Трајковски“.

Pages