Останати спортови

Блог вести

 • Повторно на победа против Полска

  На македонските одбојкари повторно им е потребна победа над Полска за да се надеваат на пласман на завршниот турнир во Европската лига.

 • Македонија победи, сонот живее

  Издржавме психолошки, бевме храбри, подаривме сет со две топки за да го освоиме, но успеавме. Преку Калиш, македонските одбојкари останаа на пат кон Валбжих. Полјаците најавија дека ќе грешат уште на почетокот кога нашата репрезентација поведе со 7-1.

 • ЗОИ 2022 во Пекинг

  Пекинг ќе биде првиот град домаќин и на Летни и на Зимски Олимписки Игри. На 128-та Сесија на ИОК во Куала Лумпур, Претседателот на ИОК Томас Бах објави дека кинеската престолнина ќе биде организатор на Зимските Игри во 2022. Во надгласувањето извиси главниот град на Казахстан, Алмати.

 • Ниту Данците не треба да бидат закана

  Откако загубија на воведните гостувања во Естонија, македонските одбојкари двапати го совладаа Израел, а и овој викенд имаат идентични планови во соочувањето со Данска во арената „Борис Трајковски“.

 • Прва етапна победа за Плаза во Франција

  Шпанецот Рубен Плаза Молина победи на 16 етапа на “Тур Д’Франс“ што се возеше на релација Бур Де Пиж –Гап во должина од 201 км.

 • Повеќе симпатии, поголема поддршка, поискрен однос

  Полесно се дише со две победи без загубен сет и од четвратата позиција на табелата. Македонските одбојкари го архивираа Израел во Европската лига. Шесте бода не гарантираат ништо, но се првиот од трите потребни чекори на домашен терен.

 • Дали и кога некој ќе го нападне Фрум?

  Британецот со кениско потекло жолтата маичка ја презеде по 7-та  етапа,во 10-тата со феноменален триумф ја зголеми предноста во однос на конкурентите и со фантастична подршка од своите колеги од екипата без проблем се одржува на врвот во поредокот во очекување на Париз и елисејските полиња.

 • Без право на грешка!

  Полуфиналето од ланскиот дебитантски настап е достижно и покрај воведните порази од Естонија минатиот викенд. Ништо не е загубено за македонските одбојкари во Европската лига, но денеска и утре против Израел во скопје потребни се шест бода. Со други зборови две победи од 3-0 или 3-1.

 • Родригез победник на етапата, Фром и натаму сигурен лидер

  Шпанецот Жоаким Родригез е победник на 12 етапа на велосипедската трка Тур Д‘Франс, што се возеше на релација Ланмеза – Плато ди Бел во должина 195км.

 • Силен победнички императив против Израел

  Двата пораза во Естонија не ја менуваат конечната цел. А за да можат да се надеваат на полуфинале во Европската лига, македонските одбојкари треба да освојат максимални 18 бода во Скопје. Тоа значи две победи викендов против Израел, без загубени два сета во еден натпревар.

Pages