Останати спортови

Блог вести

 • Стенли Купот за Чикаго

  Хокејарите на Чикаго Блекхокс се годинашни лауреати во НХЛ Лигата. Третиот Стенли Куп трофеј во последните шест сезони, а вкупно шести во клупската историја го освоија по триумфот од 2-0 над Тампа Беј Латјтнинг во шестиот натпревар од финалната плеј-оф серија.

 • Чикаго израмни на 2-2

  Чикаго го совлада тимот на Тампа Беј со 2-1 во четвртиот натпревар од финалната серија во канадско-американската професионална хокејарска лига. Резултатот сега е 2-2, а престгижниот „Стенли куп“ ќе му припадне на составот којшто прв ќе забележи четири победи.

 • „Бислет“-50-ти пат

  Сјајот на атлетиката вечер ќе блесне од северот на Европа! „Дијамантската лига“ е во Осло. Главниот град на Норвешка е 6-от  собирен центар на  харизматичното светско атлетско натпреварување.„Бислет“ стадионот е уникатна точка на светското атлетско небо!

 • „Македонската“ Тампа поворно поведе

  Македонија има можност за шампионски дел од најсилната хокерска лига и тоа преку Стивен Стамкос. Неговата екипа Тампа Беј поведе со 2:1 во НХЛ финалето против Чикаго.

 • Во Маврово за кондиција, во Скопје глазурата

  Полуфиналето минатата сезона стана мерило за годишнатниот настап во Европсклата лига, па македонските одбојари уште отсега ги почнаа подготовките за десетте натпревари во континеталната конкуренција. Првата, инаку кондициска фаза е во Маврово, а на неа пристуствуваат 13 репрезентативци.

 • Лоренцо најбрз во Мугело

  Шпанскиот мотоциклист, Хорхе Лоренцо е во победнички ритам и го оствари третиот триумф сезонава и тоа по ред во најквалитетната Мото ГП конкуренција.

 • Контадор ја освои Италија

  Шпанскиот велосипедист, Алберо Контадор е победник на трката околу Италија.

 • Нов блесок на „Дијамантската лига“

  Третиот митинг од „Дијамантската лига“ во Јуџин само ги потврди предвидувањата дека претстои одлична атлетска година. На тартанот во еден од најголемите американски атлетски ценри, беа избрусени повеќе врвни резултатски остварувања.

 • Ватерполото во Рио 2016 засега „бездомник“

  Почнуваат ли да со отвораат проблемите околу подготовката на Летните олимписки игри во 2016-та во Рио?

 • Јанта до титула или Работнички до мајсторка?

  Јанта волеј е пред шампионска промоција, а Работнички веќе нема право на грешка. Четвртиот натпревар во финалната серија од женскиот одбојкарски шампионат на Македонија може да биде и последен доколку триумфира составот на Горан Јаневиќ којшто води со 2-1 во низата прв до три победи.

Pages