Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 02.11.2015 18:27

  Задоволство, но не и еуфорија

  Кога ќе се победи шампионот на Данска, тогаш задоволство е големо. Сепак, најважно е што ракометарките на Вардар го демонстрираа несомнениот квалитет и ја вратија самодовербата пред гостувањата кај Митјиланд и кај Ѓер во Лигата на шампионите.

 • Ракомет 22.10.2015 15:54

  Металург на победа против Баја Маре

  „Таков е спортот ,подемите и падовите се составен дел, но неможам да им се лутам на моите ракометари,одиграа бескомпромисно ,се бореа до крај“-уште се чувствува горчина во изјавите на стратегот на Металург ,Лино Червар по двата минимални пораза во последните секунди од Скјерн и Баја Маре во лигат

 • Ракомет 18.10.2015 20:25

  Вардар потклекна пред Колдинг

  Вардар го загуби перфектниот биланс, откако по најлошото издание годинава во Лигата на шампионите беше поразен од Колдинг Копенхаген со 33-31.
 • Ракомет 15.10.2015 16:51

  Шафхаузен и Елеврум ќе го отворат петтото коло

  Ракометарите на Вардар имаат максимален ефект во Лигата на шампионите пред гостувањето кај Колдинг в недела. Металург оствари половичен биланс, но остави добар впечаток во групата „Де“, во којашто израмнетоста на екипите е надеж дека македонскиот тим може да стигне до елиминациите.

 • Ракомет 29.08.2015 17:28

  Лајпциг за реприза на ланската Лига на шампионките

  Инаугуралното издание на турнирот „Вардар“ има и женска димензија. Од денска до први септември, во знак на одбележување на првиот роденден на арената „Јане Сандански“ но новото руво, ракометарките на Вардар ќе ја тестираат формата во силна конкуренција.

 • Ракомет 23.07.2015 19:44

  На дебито против Литванија

  На континентален шампионат се и нашите ракометарки до 19 години. Во првото коло од групата „Бе“ на турнирот во Валенсија тие денеска ќе играат со Литванија. Утре противнички ќе им бидат Германките, а в недела Русинките.

 • Ракомет 02.07.2015 19:27

  Ојлески во Одорхеи

  Иако Металург ќе игра во ракометната Лига на шампионите, Гоце Ојлески сепак реши да замине од Автокоманда.

  Репрезентативното лево крило е нов играч на романски Одорхеи којшто е актуелен победник на Члинџ купот и за којшто играат македонските интернационалци, Мајнов и Кузмановски.

 • Ракомет 25.06.2015 17:46

  Кире Лазаров најдобар ракометар во екс-ЈУ

  Македонскиот репрезентативен капитен Кире Лазаров е најдобриот ракометар на просторите на поранешна Југославија, во традиционалниот избор на интернет старницата „ Балкан - Хендбол“.

 • Ракомет 17.06.2015 20:53

  Продолжува врската меѓу Обрван и Македонија

  Во тренерската професија успехот е основа за продолжување на соработката, па Ивица Обрван ќе остане на селекторската позиција на ракометната репрезентација на Македонија. Стариот договор меѓу Обрван и Ракометната федерација завршува месецов, а новиот ќе трае до јуни следната година.

 • Ракомет 15.06.2015 13:49

  Континуирано меѓу елитата

  4-ри пати на светско,4-ти пат на европско.6-ти настап во последните 7 години на големите натпреварувања.Континуитет,резултат достоен за почит.Македонската ракометна репрезентација и на почетокот на идната година ќе биде меѓу елитата,меѓу 16-те репрезентации на европското првенство во Полска.И как

Pages