Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 15.10.2015 16:51

  Шафхаузен и Елеврум ќе го отворат петтото коло

  Ракометарите на Вардар имаат максимален ефект во Лигата на шампионите пред гостувањето кај Колдинг в недела. Металург оствари половичен биланс, но остави добар впечаток во групата „Де“, во којашто израмнетоста на екипите е надеж дека македонскиот тим може да стигне до елиминациите.

 • Ракомет 29.08.2015 17:28

  Лајпциг за реприза на ланската Лига на шампионките

  Инаугуралното издание на турнирот „Вардар“ има и женска димензија. Од денска до први септември, во знак на одбележување на првиот роденден на арената „Јане Сандански“ но новото руво, ракометарките на Вардар ќе ја тестираат формата во силна конкуренција.

 • Ракомет 23.07.2015 19:44

  На дебито против Литванија

  На континентален шампионат се и нашите ракометарки до 19 години. Во првото коло од групата „Бе“ на турнирот во Валенсија тие денеска ќе играат со Литванија. Утре противнички ќе им бидат Германките, а в недела Русинките.

 • Ракомет 02.07.2015 19:27

  Ојлески во Одорхеи

  Иако Металург ќе игра во ракометната Лига на шампионите, Гоце Ојлески сепак реши да замине од Автокоманда.

  Репрезентативното лево крило е нов играч на романски Одорхеи којшто е актуелен победник на Члинџ купот и за којшто играат македонските интернационалци, Мајнов и Кузмановски.

 • Ракомет 25.06.2015 17:46

  Кире Лазаров најдобар ракометар во екс-ЈУ

  Македонскиот репрезентативен капитен Кире Лазаров е најдобриот ракометар на просторите на поранешна Југославија, во традиционалниот избор на интернет старницата „ Балкан - Хендбол“.

 • Ракомет 17.06.2015 20:53

  Продолжува врската меѓу Обрван и Македонија

  Во тренерската професија успехот е основа за продолжување на соработката, па Ивица Обрван ќе остане на селекторската позиција на ракометната репрезентација на Македонија. Стариот договор меѓу Обрван и Ракометната федерација завршува месецов, а новиот ќе трае до јуни следната година.

 • Ракомет 15.06.2015 13:49

  Континуирано меѓу елитата

  4-ри пати на светско,4-ти пат на европско.6-ти настап во последните 7 години на големите натпреварувања.Континуитет,резултат достоен за почит.Македонската ракометна репрезентација и на почетокот на идната година ќе биде меѓу елитата,меѓу 16-те репрезентации на европското првенство во Полска.И как

 • Ракомет 09.06.2015 20:24

  Ослабени, но фаворити

  Не научија на добри резултати и на константни настапи на големите натпреварувања, па од нашите најдобри ракометари се очекува и пласман на Европското првенство следната година.

 • Ракомет 09.06.2015 20:22

  Металург не се откажува од елитата

  Откако ја преживеа една од најтешките сезони во поновата клупска историја, Металург не се откажува од играњето во Лигата на шампионите. Екипата од Автокоманда и официјално аплицираше за специјална покана и ги исполни сите административни формалности.

 • Ракомет 02.06.2015 16:18

  Австриецот Божовиќ во Металург

  Металург најверојатно нема да биде втор во домашното ракометно првенство и нема да игра во СЕХА лигата, затоа што во еден од утрешните клучни мечеви му е потребно изненадување на Прилеп кај Зомимак, но екипата од Автокоманда веќе размислува за следната сезона.

Pages