Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 02.06.2015 15:07

  Евроквалификациски калкулации

  Со две победи против Швајцарија на гости на 10 јуни и со Чешка дома 4 дена подоцна, нашата најдобра ракометна репрезентација би требало да го обезбеди второто место во квалификациската група за европското првенство,но само под претпоставка првиот фаворит во групата ,селекцијата на Франција која в

 • Ракомет 01.06.2015 14:57

  Со најдобрите против Швајцарија и против Чешка

  На десетина дена пред клучните квалификациски натпревари со Швајцарија и со Чешка, за пласман на Европското ракометно Првенство во Полска, селекторот на најдобрата македонска репрезентација Ивица Обрван објави поширок список со 28 играчи.

 • Ракомет 31.05.2015 22:53

  Вардар шампион, разочарување за Металург

  Вардар и теоретски на коло до крајот на плеј - оф лигата ја освои деветата титула и шеста двојна круна, но направи сезонава да биде дополнително разочарувачка за ракометарите на Металург. Вардарци како гости славеа во деветото, претпоследно коло со 28:26.

 • Ракомет 31.05.2015 22:46

  Лазаров и Барселона европски прваци

  Највредното европско ракометно натпреварување има македонски шмек. Нашиот репрезентативен капитен, Кире Лазаров ја освои својата прва титула во Лигата на шампионите, рекордна девета за Барселона. Во финалето на завршниот турнир во Келн, Шпанците беа подобри од унгарски Веспрем со 28:23.

 • Ракомет 30.05.2015 12:12

  Лазаров по прв еврошампионски пехар

  Нашиот најдобар ракометар Кире Лазаров викендов се надева дека првпат во кариерата ќе ја освои Лигата на шампионите. На завршниот турнир во Келн, неговата Барселона денеска ќе игра со Кјелце и ќе се обиде да остане на курсот кон деветтиот трофеј во елитното натпреварување.

 • Ракомет 29.05.2015 21:44

  Зомимак или Металург?

  На домашните ракометни терени останува уште дилемата кој ќе биде второпасиран зад шампионот Вардар, Металург или Зомимак? Струмичката екипа денеска го совлада Радовиш на гости со 35-29 во деветтото коло од Суперлигата
 • Ракомет 20.05.2015 15:09

  Вардар се засилува

  Иако домашното првенство се уште не е завршено, Вардар веќе размислува не само за следната туку и за неколку наредни сезони.

 • Ракомет 19.05.2015 21:32

  Душебаев во црвено - црниот дрес до 2017-та

  Двете елитни четвртфиналиња не ги задоволуваат амбициите на Вардар, па црвено - црните и наредните сезони ќе имаат респектабилна екипа. Во неа важно  маесто има и за Алекс Душебаев, па шпанскиот ракометар го продолжи договорот со Вардар до 2017-та.

 • Ракомет 15.05.2015 15:23

  И ракометарките во битка за куп-трофејот

  Вардар и Металург ќе играат во машкото финале на 23-от куп на Македонија во ракомет,откако и двете наши најуспешни екипи ги оправдаа фаворитските улоги во полуфиналните дуели со Зомимак, односно Пролет,а сличен расплет се очекува и на полуфиналните натпревари во женска конкуренција по кои би треб

 • Ракомет 14.05.2015 22:38

  Вардар и Металург во битка за куп-трофејот

  Очекувано, екипите на Вардар и Металург ги оправдаа фаворитските улоги во полуфиналните натпревари од купот на Македонија и в сабота по 7-ми пат меѓусебе ќе решават за трофејот.

Pages