Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 19.01.2017 20:08

  Македонија трета во групата, во осминафиналето ќе игра со Норвешка

  По нерешените 27:27 во дуелот со Исланд вечерва во Мец, македонската ракометна репрезентација го освои 3. место во групата Б на Светското првенство што се одржува во Франција.

 • Ракомет 18.01.2017 11:23

  Шпанија противник на Македонија во четвртата рунда на Мундијалот

  Репрезентацијата на Шпанија е четвртиот ривал на Македонија на Светското првенство во Франција. Селекцијата на Шпанија важи за фаворит во дуелот, а тоа го потенцираа и нашите играчи за време на вчерашниот тренинг.

 • Ракомет 17.01.2017 20:17

  Македонија во осминафинале

  Македонската ракометна репрезентација се пласираше во осминафиналето на СП во ракомет иако денеска не играше натпревар. Тоа се случи благодарение на на Словенија која во последните три минути надополни три негатива против Тунис за конечни 28:28.

 • Ракомет 13.01.2017 10:25

  Македонија го совлада Тунис

  Репрезентацијата на Македонија го совлада Тунис со 34:30, полувреме 13:14, на воведниот натпревар од ракометното СП во Франција.

 • Ракомет 20.12.2016 18:23

  Иранецот Јусефинеџад во Металург

  Во продолжение на сезоната во којашто ќе игра на два фронта, во СЕХА и домашната ракометна лига, Металург ќе биде посилен за Иранецот, Амин Јусефинеџад.

 • Ракомет 20.12.2016 18:13

  Почна мундијалската операција „Франција 2017-та“

  Машката ракометна репрезентација на Македонија во јануари следната година по петипат ќе учествува на Светско првенство или девети на големо натпреварување. На мундијалот во Франција резултатот е важен, целта е осминафинале, без разлика на паралелното подмладување и освежување на селекцијата.

 • Ракомет 16.12.2016 21:09

  Незгодни гостувања за Вардар и Металург

  Во предновогодишната гостинска турнеја на македонските тимови во СЕХА лигата, по поразите во Загреб и во Целје, ракометарите на Вардар и Металург имаат победничка амбиција со различна цел.

 • Ракомет 16.12.2016 21:05

  Червар отпиша уште четворица

  Селекторот, Лино Червар ја намали конкуренцијата од 28 на 24 ракометари кои ќе се обидат да обезбедат место во македонската репрезентација којашто во јануари следната година ќе игра на Светското првенство во Франција.

 • Ракомет 13.12.2016 19:39

  Загреб причина за прв вардаров пораз

  Загреб ја прекина победоносната серија на Вардар на стартот на Лигата на шампионите, хрватскиот првак е и првиот што ги совлада црвено - црните во СЕХА натпреварувањето.

 • Ракомет 29.10.2016 19:54

  Деветта победа на Вардар во СЕХА

  Трета сезона по ред, Вардар двапати слави против Татран во регионалната лига. Денеска без да се потроши, со одмор за петмина стандардни ракометари, црвено-црните во „Арена“ во Прешов ја забележа 13-тата победа во 15-от сезонски натпревар, деветта во десеттиот настап во СЕХА.

Pages