Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 22.10.2016 21:36

  ППД Загреб – Вардар 28:27

  И во петтиот обид во Лигата на шампионите Вардар не го победи Загреб. Иако водеше со 17-12 на полувреме и имаше контрола на резултатот, сепак не успеа да остане непоразен. На крајот на семафорот пишуваше 28-27. Откако ја испушти контролата на резултатот, и среќата побегна од македонскиот првак.

 • Ракомет 12.10.2016 17:05

  Вардар против Извиѓач како подготовка за Сегед

  Првиот против последниот, најдобриот напад против најслабата одбрана, двојниот шампион против повратникот, искуството против младоста, сите елементи се на страната на Вардар во мечот од шестото коло против Извиѓач, но најмногу квалитетот.

 • Ракомет 12.10.2016 10:36

  ППД Загреб – Металург 29:20

  Загреб беше фаворит и лесно го совлада Металург. Му требаше победа и ја оствари, и тоа најубедливо досега во меѓусебните дуели.

 • Ракомет 13.09.2016 16:18

  Ново ракометно дерби за Вардар, по Веспрем, на ред е Загреб

  Ракометниот земјотрес од натпреварот со Веспрем, Вардар сака да го пренесе и против Загреб. Ако Унгарците се првиот, хрватскиот тим е вториот ривал за македонскиот првак на патот до врвот во СЕХА лигата.

 • Ракомет 28.08.2016 18:10

  Рамото ја оддалечува Лакрабер од тренажниот процес

  Александра Лакрабер ќе паузира четири недели поради повредата на рамото добиена во финалето на Олимписките игри во Рио.

 • Ракомет 27.07.2016 20:43

  Филип Лазаров официјално во Темишвар

  По петте сезони во Вардар, седумте во Металург и периодот во Пелистер, ракометарот Филип Лазаров вторпат ќе се обиде да изгради интерационална кариера.

 • Ракомет 27.05.2016 21:32

  Семи завршен турнир во Келн

  По еден шампион, финалист, дебитант и третопласиран тоа е составот на седмиот фајнл - фор во ракометната Лига на шампионите во Келн.

 • Ракомет 27.05.2016 21:28

  Лазаров во идеалниот тим

  Крајот на 56-та сезона во елитното ракометно натпреварувањеа, го одбележа изборот  на идеалниот тим.

 • Ракомет 13.05.2016 22:53

  Две куп финалиња меѓу Вардар и Металург

  Девет години по ред во машка и шест во женска за ракометните куп - пехари решаваат екипите на Вардар и на Металург. Така ќе биде и во 24-то издание на завршните турнири во Охрид и во Скопје.

 • Ракомет 22.04.2016 19:18

  Уште една врвна голманка во Вардар

  Ракометарките на Вардар се подготвуваат за Ф4, каде што се пласираа трета сезона по ред. Денес тие официјално добија уште едно големо засилување на голманската позиција.  Бразилката Мајса Песоа Ракел де Оливеира Тафарел, следните две сезони ќе настапува за најдобриот македонски клуб.

Pages