Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 03.02.2016 14:15

  Сезоната е во ек, но во ЖРК Вардар се подготвуваат и за новата

  Во очекување на мечот со Савехов во лигата на европските шампиони и со непроменети амбиции за настап на завршниот турнир на најдобрите 4 во елитната лига, македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција ЖРК Вардар веќе го оформува тимот и за следната сезона.

 • Ракомет 01.02.2016 10:19

  Континентот и се „покори“ на Германија

  Не е веќе Франција! Не е ни Данска! Занеме и Полска! Шансата не ја искористи Шпанија! На тронот е Германија. Неочекувано, но заслужено! И покрај силното реноме, ретко кој прогнозираше дека можат да одат толку далеку. А стигнаа најдалеку. Со гранитна одбрана ги градеа успесите.

 • Ракомет 31.01.2016 10:54

  Шпанија и Германија по златниот медал

  Германија – Шпанија во двобојот за злато на 12-то ЕП во полска. Норвешка и Хрватска се актери во утешното мало финале. Ова, е епилогот за поделба на одличјата, откако меѓу четирите најдобри на првенството само германците имаа титула и тоа онаа од пред 11 години  во Словенија.

 • Ракомет 29.01.2016 10:46

  Кој ќе го продолжи златниот сон?

  Ракометните великани се, а никогаш не биле европски шампиони, титулата за некого и натаму ќе остане недофатлива, Шпанија - Хрватска полуфинално задоволство за сите сетила. Шпанците не блескаат, но седми пат се во игра за медал.

 • Ракомет 29.01.2016 10:45

  Норвешка за првиот, Германија за четвртиот европски медал

  Норвешка и Германија обезбедија меѓусебно полуфинале и им се спротивставија на прогнозите дека Европското првенство во ракомет во Полска ќе биде реприза на претходните пет во коишто наизменично на тронот се менуваа Франција и Данска.

 • Ракомет 27.01.2016 10:47

  Победа за навивачите

  На претходните три Европски првенства, Македонија само на своето дебитанско пред 19 години не оствари победа, па тоа е императив против Белорусија во последниот дуел на шампионатот во Полска.

 • Ракомет 25.01.2016 21:40

  Заслуживме победа, добивме реми

  Не победија, но ја исполнија целта, заслужија триумф за утеха добија реми, одиграа одлични 50-минути останаа без награда за трудот и пожртвуваноста. „За беља сме родени“- ќе истакне капитенот Кирил Лазаров, „ќе им направиме проблем на другите за нас ништо повеќе“.

 • Ракомет 25.01.2016 11:19

  На победа за олимписки квалификации

  Без шанси да се вмеша во битките за висок пласман, но со многу мотиви македонската ракометна репрезентација ги очекува последните два натпревара на европското првенство во Полска. 
 • Ракомет 24.01.2016 12:23

  Вроцлавски филтер за полуфинале

  Во првиот натпревар Германија ќе се сретне со Русија со надеж дека ќе го искористи директниот дуел на Шпанија и на Данска за пробив на првите две места на табелата.

 • Ракомет 23.01.2016 13:32

  Македонија одмора, фаворитите на терен

  Невообичаено на големите ракометни натпреварувања, четири дена пауза за македонската репрезентација, добредојдена за анулирање на најголемиот проблем, заморот и за анализа на следниот противник, Норвешка в понеделник.

Pages