Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 03.03.2016 13:50

  Вардар посакува победа против Монпелје

  Последниот натпревар за Вардар во групната шампионска фаза навидум лесен, но исполнет со неизвесности. Иако двата тима се сигурни 1 /8 финалисти, со победа Вардар ќе биде трет или најмалку четврти, а со пораз може да се најде и на 5 место.

 • Ракомет 02.03.2016 19:57

  Черноиваненко си заминува од Вардар

  Вардар допрва го очекуваат искушенијата во женската ракометна Лига на шампионите, но оддамна  е јасно дека тимот следната сезона нема да биде ист.

 • Ракомет 11.02.2016 21:41

  Блиску до победа, на чекор до реми, сепак пораз

  По првите 30 минути најави дека е блиску  до победа,во финишот заслужи барем реми ,а на крајот пораз.

 • Ракомет 08.02.2016 16:21

  Црвено-црните моќни,Струмица под регионалното ниво

  Победа над Савехоф во вистински момент.По тешкиот пораз во Подгорица,убедливиот триумф над шведскиот шампион за ракометарките на Вардар дојде како мелем на рана.За враќање на самодовербата,за потврда дека играат добар ракомет во пресрет на двата најзначајни дуела во групата што ќе го одредат и че

 • Ракомет 03.02.2016 14:15

  Сезоната е во ек, но во ЖРК Вардар се подготвуваат и за новата

  Во очекување на мечот со Савехов во лигата на европските шампиони и со непроменети амбиции за настап на завршниот турнир на најдобрите 4 во елитната лига, македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција ЖРК Вардар веќе го оформува тимот и за следната сезона.

 • Ракомет 01.02.2016 10:19

  Континентот и се „покори“ на Германија

  Не е веќе Франција! Не е ни Данска! Занеме и Полска! Шансата не ја искористи Шпанија! На тронот е Германија. Неочекувано, но заслужено! И покрај силното реноме, ретко кој прогнозираше дека можат да одат толку далеку. А стигнаа најдалеку. Со гранитна одбрана ги градеа успесите.

 • Ракомет 31.01.2016 10:54

  Шпанија и Германија по златниот медал

  Германија – Шпанија во двобојот за злато на 12-то ЕП во полска. Норвешка и Хрватска се актери во утешното мало финале. Ова, е епилогот за поделба на одличјата, откако меѓу четирите најдобри на првенството само германците имаа титула и тоа онаа од пред 11 години  во Словенија.

 • Ракомет 29.01.2016 10:46

  Кој ќе го продолжи златниот сон?

  Ракометните великани се, а никогаш не биле европски шампиони, титулата за некого и натаму ќе остане недофатлива, Шпанија - Хрватска полуфинално задоволство за сите сетила. Шпанците не блескаат, но седми пат се во игра за медал.

 • Ракомет 29.01.2016 10:45

  Норвешка за првиот, Германија за четвртиот европски медал

  Норвешка и Германија обезбедија меѓусебно полуфинале и им се спротивставија на прогнозите дека Европското првенство во ракомет во Полска ќе биде реприза на претходните пет во коишто наизменично на тронот се менуваа Франција и Данска.

 • Ракомет 27.01.2016 10:47

  Победа за навивачите

  На претходните три Европски првенства, Македонија само на своето дебитанско пред 19 години не оствари победа, па тоа е императив против Белорусија во последниот дуел на шампионатот во Полска.

Pages