Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 15.01.2016 23:27

  Тешки, но победи на фаворитите

  Фаворитите победија, но условните аутсајдери потврдија дека нашата Група А на Европското ракометно првенство е најтешка. Македонија одигра добар меч, не може да биде поинаков заклучокот и покрај поразот од Франција со 30:23.

 • Ракомет 15.01.2016 22:25

  Ивица Обрван: Добро изгледавме, но конечниот резултат ја расипува сликата

  По поразот од Франција на стартот од ЕП во ракомет во Полска, селекторот на Македонија е задоволен од пожртвуваноста, борбеноста, но не и од финалниот резултат

 • Ракомет 15.01.2016 21:16

  Пораз за самодоверба

  И кој денеска ќе поверува ако не го гледал натпреварот дека нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот беа најмалку рамноправен ,а на моменти и многу подобар противник од апсолутниот ракометен владетел.Се до 51-та мунута до резултат 22-22 по што следуваше погодок на триколорите,веднаш по

 • Ракомет 14.01.2016 18:51

  Прво, па Франција

  Прво, па на мегдан против актуелниот владетел во светот на ракометот.Македонија против Франција на отворањето на четвртиот настап на Европските шампионати.Во Полска во групата во Краков и против домаќинот и против континенталниот владетел.Ваков почеток не паметиме на големите настани на кои жолто

 • Ракомет 14.01.2016 18:49

  Респект кон секого, но не и преценување

  Четврто големо натпреварување во последните шест години, значи искуството не недостига. Можеби овојпат еуфоријата не е иста како на пример на Европскиот шампионат во Србија или на мундијалот во Хрватска, но кога игра Македонија, тоа барем за нас, не е обично првенство.

 • Ракомет 14.01.2016 16:25

  Србија е подмладена, но не е ослабена

  Ако Франција е ракометен вонземјанин, а Полска фаворит поради домашниот терен, Србија треба да е нашата влезница за вториот круг на Европското ракометно првенство во Полска.

 • Ракомет 06.01.2016 19:22

  Словенија е минато, брусењето на формата со Црна Гора

  Двата нерешени резултата против Словенија на гости ниту смеат, ниту ќе ги опуштат нашите ракометари во пресрет на Европското првенство во Полска.

 • Ракомет 05.01.2016 21:05

  Уште реми на Македонија против Словенија

  И во вториот контролен натпревар пред Европското првенство, ракометната репрезентација на Македонија одигра нерешено против Словенија. Овојпат 23:23 во Целје, во натпревар во којшто во финишот решвааа цврстите одбрани. Во последните осум минути Македонија не постигна ниту еден погодок.

 • Ракомет 21.12.2015 20:53

  Горбок се реши за Унгарија

  Сергеј Горбок ја игра последната сезона во дресот на Вардар. Од наредната ќе се пресели во ПИК Сегед. Унгарскиот тим денеска го потврди преминот на Белорусинот, кој настапува за руската национална селекција.

 • Ракомет 17.12.2015 11:53

  Елиминирани тројца фаворити

  Елиминирани се тројца фаворити на Светското првенство во ракомет за жени и тоа Русија, Франција и домаќинот Данска, додека само во четвртфиналната пресметка меѓу Норвешка и Црна Гора никој однапред немаше никаква предност.

Pages