Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 29.01.2016 10:45

  Норвешка за првиот, Германија за четвртиот европски медал

  Норвешка и Германија обезбедија меѓусебно полуфинале и им се спротивставија на прогнозите дека Европското првенство во ракомет во Полска ќе биде реприза на претходните пет во коишто наизменично на тронот се менуваа Франција и Данска.

 • Ракомет 27.01.2016 10:47

  Победа за навивачите

  На претходните три Европски првенства, Македонија само на своето дебитанско пред 19 години не оствари победа, па тоа е императив против Белорусија во последниот дуел на шампионатот во Полска.

 • Ракомет 25.01.2016 21:40

  Заслуживме победа, добивме реми

  Не победија, но ја исполнија целта, заслужија триумф за утеха добија реми, одиграа одлични 50-минути останаа без награда за трудот и пожртвуваноста. „За беља сме родени“- ќе истакне капитенот Кирил Лазаров, „ќе им направиме проблем на другите за нас ништо повеќе“.

 • Ракомет 25.01.2016 11:19

  На победа за олимписки квалификации

  Без шанси да се вмеша во битките за висок пласман, но со многу мотиви македонската ракометна репрезентација ги очекува последните два натпревара на европското првенство во Полска. 
 • Ракомет 24.01.2016 12:23

  Вроцлавски филтер за полуфинале

  Во првиот натпревар Германија ќе се сретне со Русија со надеж дека ќе го искористи директниот дуел на Шпанија и на Данска за пробив на првите две места на табелата.

 • Ракомет 23.01.2016 13:32

  Македонија одмора, фаворитите на терен

  Невообичаено на големите ракометни натпреварувања, четири дена пауза за македонската репрезентација, добредојдена за анулирање на најголемиот проблем, заморот и за анализа на следниот противник, Норвешка в понеделник.

 • Ракомет 22.01.2016 08:03

  Прво разочарување, потонавме против Хрватска

  Македонските ракометари потонаа против Хрватска. Не само што загубија со десет гола разлика, туку го неутрализираа впечатокот од натпреварите со Франција и со Полска. И тогаш загубија, но беа свои. А против Хрватите едноставно речиси и да не играа. Од почеток до крај.

 • Ракомет 21.01.2016 16:02

  Респектот голем, желбата за победа уште поголема

  Со пет големи натпреварувања по ред, пред Македонија треба да е поголема висока цел од само настап во главната фаза на Европското првенство во Полска. Пласманот меѓу12-те репрезентации дозволува мало ослободување од притисокот, но не и опуштање.

 • Ракомет 21.01.2016 13:34

  Шампионот ја отвора втората фаза

  Со натпреварот меѓу актуелниот европски шампион Франција и селекцијата на Белорусија денеска во Краков почнува втората фаза на европското ракометно првенство во Полска.

 • Ракомет 20.01.2016 16:45

  Како против Франција и Полска за нови победи?

  Селекторе Обрван, честитки за пласманот во втората фаза и пред се за добрите игри против Франција и Полска. Дуелот против Србија беше очекувано тежок и тоа е  така кога се игра клучен натпревар.

Pages