Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 22.01.2014 20:30

  Милошевски: „Се враќaме со кренати глави“

  По последниот натпревар на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Данска и по сите настани во и околу селекцијата, што предизвикаа низа реакции, со соопштение се огласи генералниот секретар на ракометната федерација, Филип Милошевски.

 • Ракомет 22.01.2014 18:26

  Пораз за 10-то место

  Македонската ракометна репрезентација загуби од Шпанија со 33:22 на последниот натпревар на Европското првенство во Данска и е 10-та во конечното рангирање меѓу 16-те репрезентации на шампионатот.

 • Ракомет 22.01.2014 18:25

  Може да бидеме задоволни

  Според најдобриот играч во македонската селекција на натпреварот со Шпанија Филип Миркуловски, поразот од 11 голови разлика не ги отсликува реално настаните на теренот, но и дека високата разлика на Шпанците сепак е направена по наши грешки во второто полувреме

 • Ракомет 22.01.2014 14:55

  Начевски и Николов на Русија - Белорусија

  Не само со репрезентацијата, нашата земја на Европското првенство во Данска е претставена и со судиската двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

 • Ракомет 22.01.2014 14:50

  Денеска на ЕП

  Последен ден од натпреварите по групи на 11-тото Европско првенство во Данска. Во М2 групата натпреварувачкиот ден ќе го отворат селекциите на Македонија и Шпанија од 16 часот, а потоа ќе играат Австрија - Унгарија и Данска - Исланд.

   

  1. Данска                    8

 • Ракомет 22.01.2014 14:49

  Со кој тим против Шпанија?

  Со натпреварот против светскиот првак Шпанија денеска од 16 часот во Хернинг, македонската ракометна репрезентација го завршува настапот на Европското првенство во Данска.

 • Ракомет 22.01.2014 09:09

  Играчите единствени до крај

  По најновите настани во македонската ракометна репрезентација врзани за изјавата на Бранислав Ангеловски сето внимание место кон мечот со Шпанија е насочено кон внатрешните односи во селекцијата.

 • Ракомет 22.01.2014 09:04

  За Ангеловски, европското е завршено

  По изјавата на нашиот репрезентативец Бранислав Ангеловски во која вели дека погрешната измена и лошиот тајминг на ротациите во составот се причина за поразот од Исланд, но и во врска со делењето пасоши на нови репрезентативци се огласи и селекторот Ивица Обрва

 • Ракомет 21.01.2014 10:46

  Дефинитивно во топ 10

  Веќе нема дилеми. Македонската ракометна репрезентација 11-тото европско првенство ќе го заврши меѓу најдобрите десет селекции.

 • Ракомет 21.01.2014 10:05

  Четири кандидати за полуфинале

  Со елиминацијата на сребрената репрезентација од минатиот шампионат Србија уште во првата фаза, втората група сепак не ја загуби привлечноста затоа што четири селекции се во игра за пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство во Данска.

Pages