Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 03.01.2014 11:20

  Последна контрола пред ЕП Данска 2014

  Мак репрезентативна нота на денешниов трет ден од годинава покрај одбојкарите ќе дадат и ракометарите.

 • Ракомет 02.01.2014 14:02

  Македонија одбројува

  10 дена . Толку ја делат нашата најдобра ракометна репрезентација до првиот натпревар на европското првенство во Данска и обврската да се потврди високиот рејтинг и 5-тото место од последното европско во Србија.

 • Ракомет 29.12.2013 17:20

  Ракометната репрезентација го заврши првиот дел од подготовките

  Подготвителниот дел во Пореч го остави зад себе. Македонската ракометна репрезентација ќе го мине во Скопје празничниот период, по што ќе и се посвети на завршната глазура на формата пред јануарскиот настап на Европскиот Шампионат во  Данска.

 • Ракомет 29.12.2013 12:16

  Филип Лазаров: целосно подготвен кон крајот на јануари

  Во очекување на операцијата врз раката на нашиот Капитен, Филип Лазаров го запрашавме за неговата повреда и очекувања на нашата репрезентација на Европското првенство во Данска.

 • Ракомет 25.12.2013 13:12

  Градови домаќини на EURO 2014...четврт дел-Копенхаген

  Копенхаген е главен град на Данска, со 1.967.727 жители. Датира од 10 век како викиншко рибарско село, за 5 века подоцна веќе прерасне во престолнина.

 • Ракомет 24.12.2013 11:53

  Номинации на ИХФ за ракометари на годината

  Светската ракометна федерација ги објави  имињата на номинираните  за ракометар и ракометарка на 2013 година.

  Во конкуренција за најдобар ракометар на светот се:

 • Ракомет 23.12.2013 12:58

  Кралскиот Куп за Лазаров

  Нашиот ракометен капитен додаде уште едно признание во својата колекција, триумфирајќи со Барселона во АСОБАЛ Купот на Шпанија. Леворакиот бомбардер постигна 3 гола, имаше и 3 асистенции, во триумфот на Каталонците против Гранољерс (34:28).
   
 • Ракомет 23.12.2013 12:54

  Раде Стојановиќ во Драмен

  Струмичкиот ракометен прволигаш Зомимак –М останува без својот најдобар играч Раде Стојановиќ. Екс македонскиот репрезентативец е веќе во Норвешка каде што по лекарските прегледи стави потпис на петмесечниот договор со прволигашот Драмен.

 • Ракомет 23.12.2013 12:24

  Градови домаќини на EURO 2014...трет дел-Архус

  Архус е трет град по големина и еден од постарите (изграден во VIII век од Викинзите) во Данска со 319 000 жители чиа бројка вртоглаво расте. Годишно се смета дека по 4 000 новодојдени го населуваат градот кој се простира во околина со многу зеленило, шуми, езера и плажи. 

 • Ракомет 23.12.2013 11:34

  Златниот медал за Бразил

  Ракометарките на Бразил се новите светски ракометни првенки. Во финалето во Белград ја совладаа Србија со 22: 20 (13: 11)

Pages