Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 29.12.2013 12:16

  Филип Лазаров: целосно подготвен кон крајот на јануари

  Во очекување на операцијата врз раката на нашиот Капитен, Филип Лазаров го запрашавме за неговата повреда и очекувања на нашата репрезентација на Европското првенство во Данска.

 • Ракомет 25.12.2013 13:12

  Градови домаќини на EURO 2014...четврт дел-Копенхаген

  Копенхаген е главен град на Данска, со 1.967.727 жители. Датира од 10 век како викиншко рибарско село, за 5 века подоцна веќе прерасне во престолнина.

 • Ракомет 24.12.2013 11:53

  Номинации на ИХФ за ракометари на годината

  Светската ракометна федерација ги објави  имињата на номинираните  за ракометар и ракометарка на 2013 година.

  Во конкуренција за најдобар ракометар на светот се:

 • Ракомет 23.12.2013 12:58

  Кралскиот Куп за Лазаров

  Нашиот ракометен капитен додаде уште едно признание во својата колекција, триумфирајќи со Барселона во АСОБАЛ Купот на Шпанија. Леворакиот бомбардер постигна 3 гола, имаше и 3 асистенции, во триумфот на Каталонците против Гранољерс (34:28).
   
 • Ракомет 23.12.2013 12:54

  Раде Стојановиќ во Драмен

  Струмичкиот ракометен прволигаш Зомимак –М останува без својот најдобар играч Раде Стојановиќ. Екс македонскиот репрезентативец е веќе во Норвешка каде што по лекарските прегледи стави потпис на петмесечниот договор со прволигашот Драмен.

 • Ракомет 23.12.2013 12:24

  Градови домаќини на EURO 2014...трет дел-Архус

  Архус е трет град по големина и еден од постарите (изграден во VIII век од Викинзите) во Данска со 319 000 жители чиа бројка вртоглаво расте. Годишно се смета дека по 4 000 новодојдени го населуваат градот кој се простира во околина со многу зеленило, шуми, езера и плажи. 

 • Ракомет 23.12.2013 11:34

  Златниот медал за Бразил

  Ракометарките на Бразил се новите светски ракометни првенки. Во финалето во Белград ја совладаа Србија со 22: 20 (13: 11)

 • Ракомет 21.12.2013 19:36

  Ракометарите на завршни подготовки во Пореч

  Дваесет денови остануваат до почетокот на Европското ракометно првенство. Македонските  репрезенти  утре ќе отпатуваат во Пореч. На хрватското крајбрежје ќе ја коваат  формата во пресрет на патот во Данска.

 • Ракомет 20.12.2013 12:22

  Сон за медал

  Во Белград денеска се дознава, кој ќе е во финале, кој ќе брка медал, а кој ќе биде бакзузната 4-та селекција на крајот на светскиот ракометен собир.

 • Ракомет 19.12.2013 14:04

  Градови домаќини на EURO 2014....втор дел - Алборг

  Алборг е 4-ти град по големина во Данска со 200 000 жители, град во кој ракометот има значајно место со константното учество на нивните тимови по клупска Европа.

Pages