Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 18.12.2013 13:49

  Градови домаќини на EURO 2014....прв дел-Хернинг

  Хернинг e град кој првенствено бил изграден како индустриски центар, но сега веќе се вбројува како најракометен и воопшто најспортски дански град, чија популација брои 50,000 жители.

 • Ракомет 18.12.2013 12:41

  Кој во трката за медал на светското

  Осумте ракометни репрезентации на светскиот шампионат во Србија денеска ќе се сведат на четири. Кој кого ќе елиминира, а себе ќе се смести во расплетот за медал?!

 • Ракомет 17.12.2013 13:30

  Разиграни бројки за EURO 2014

  16-те репрезентации учеснички на Европскиот ракометен шампионат во Данска (12 до 26 јануари) пријавија во канцеларијата на европската ракометна куќа 447 ракометари. Сите селекции освен Македонската на список имаат ставено максимален број пријавени ракометари 28, ние 27.

 • Ракомет 17.12.2013 12:30

  Вардар- Металург, нов ракометен празник!

  На бојното поле одново истрчуваат Вардар и Металург! Може ли да се замисли попривлечен крај на ракометната 2013? Двата ривала од скопското соседство по четврти пат во сезонава ќе ги вкрстат копјата. Натпревар исполнет со вообичаениот силен набој.

 • Ракомет 17.12.2013 11:34

  Јасна е 1/4 финалната мундијалска слика

  Србинките се извлекоа со Корејките 28:27, Норвешка и натаму немилосрдна овојпат на списокот ја ставиа и Чешка 31:21, Бразил продолжува да изненадува ја тргна и Холандија 29:23, Унгарија неочекувано лесно ја надиграа Шпанија 28:21.

 • Ракомет 16.12.2013 13:18

  Извисија европските првенки

  Се случи и првата голема чистка. Светското останува без европските првенки, Црногорките.

 • Ракомет 13.12.2013 16:44

  Металург по втора победа против Загреб

  Дали слаб ден на младиот тим на Загреб или разликата во квалитетот е евидентна и пресудна за победата на ракометарите на Металург пред 7 дена, ќе покаже 13-тиот СЕХА дуел за гостите, а 10-ти за сините.

 • Ракомет 13.12.2013 16:30

  20 години радост, успеси, тага

  20 години низ кои ракометот се промовира во спорт број 1 во Македонија, 20 години од првиот натпревар на македонската ракометна репрезентација.

 • Ракомет 12.12.2013 15:55

  Падна митот за Кил

  Во 1/8 финалето на Германскиот Национален Ракометен Куп, екипата на Рајн Некар Левен го совлада и го елиминира Кил на гостински терен (30:32), со што е прекината серијата на домаќинот без пораз во ова натпреварување уште од далечната 1990-та година.
   
 • Ракомет 12.12.2013 15:43

  Секое натпреварување е приказна за себе

  На прес конференција селекторот на македонската ракометна репрезентација се произнесе за целите,изборот на играчи и планот за подготовки пред европското првенство во Данска.

Pages