Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 19.11.2015 13:40

  За честа на клубот и за потврда на квалитетот

  Металург ги загуби шансите за плеј-офот и евентуално продолжување на сезоната во лигата на европските шампиони,но тоа не значи дека нема мотиви,желба и амбиции последните 3 средби од групната фаза да ги одигра максимално,без калкулации и на победа.За младиот состав на Лино Червар секој елитен нат

 • Ракомет 16.11.2015 15:53

  Блиску, а сепак далеку

  Само на чекор, а сепак далеку.

 • Ракомет 14.11.2015 19:22

  Болен пораз и покрај добри 30 минути

  И покрај извонредните 30 минути во коишто постигна дури 17 гола, Вардар недозволиво загуби на гостувањето кај Ѓер во петтото коло во групата Ц во Лигата на шампионите.

 • Ракомет 13.11.2015 19:41

  Вардарови искушенија во Барселона и во Ѓер

  Кога би се почитувале историјата и традицијата, ракометарите на Вардар не би имале шанси против Барселона, но македонскиот првак сезонава игра на повисоко нииво и затоа е прв во груапата Б со бод повеќе од каталонците.

 • Ракомет 12.11.2015 15:52

  Металург треба да го сопре украинскиот „Мотор“

  За оваа екипа на Металург, дуелот со Мотор Запорожје е како финале, затоа што само победа ги оддржува надежите за пласман во нокаут фазата на ракометната Лига на шампионите.

 • Ракомет 10.11.2015 14:29

  Шампионско дерби во СЕХА

  Шампионски дуел во СЕХА. Актуелниот против двојниот освојувач на регионалната лига, Две моќни екипи со исти амбиции- освојување на СЕХА и најмалку фајнл- фор во лигата на европските шампиони. Во една од најракометните арени што го носи и името на клубот и градот Веспрем го пречекува Вардар.

 • Ракомет 02.11.2015 18:27

  Задоволство, но не и еуфорија

  Кога ќе се победи шампионот на Данска, тогаш задоволство е големо. Сепак, најважно е што ракометарките на Вардар го демонстрираа несомнениот квалитет и ја вратија самодовербата пред гостувањата кај Митјиланд и кај Ѓер во Лигата на шампионите.

 • Ракомет 22.10.2015 15:54

  Металург на победа против Баја Маре

  „Таков е спортот ,подемите и падовите се составен дел, но неможам да им се лутам на моите ракометари,одиграа бескомпромисно ,се бореа до крај“-уште се чувствува горчина во изјавите на стратегот на Металург ,Лино Червар по двата минимални пораза во последните секунди од Скјерн и Баја Маре во лигат

 • Ракомет 18.10.2015 20:25

  Вардар потклекна пред Колдинг

  Вардар го загуби перфектниот биланс, откако по најлошото издание годинава во Лигата на шампионите беше поразен од Колдинг Копенхаген со 33-31.
 • Ракомет 15.10.2015 16:51

  Шафхаузен и Елеврум ќе го отворат петтото коло

  Ракометарите на Вардар имаат максимален ефект во Лигата на шампионите пред гостувањето кај Колдинг в недела. Металург оствари половичен биланс, но остави добар впечаток во групата „Де“, во којашто израмнетоста на екипите е надеж дека македонскиот тим може да стигне до елиминациите.

Pages