Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 17.01.2016 23:50

  Апсолутниот шампион апсолутно доминантен

  Франција и повеќе од рутинирано ја совлада Србија со 36-26 и ја потврди својата супериорност. Бранителот на тронот брзо и драстично го поправи впечатоткот по двобојот со Македонија и покажа дека и со половина сили е недопирлив за ривалите.

 • Ракомет 17.01.2016 11:51

  Србија и Франција го отвораат второто коло

  По денот за одмор ,за анализа и  за сумирање на впечатоците од првиот натпреварувачки ден во А и Б групите,денеска на европското првенство во Полска стартува второто коло од првата фаза.Во Таурон арената во Краков програмата ќе ја отворат селекциите на Србија и Франција како најава за мечот што з

 • Ракомет 17.01.2016 11:05

  Болен пораз, но шансите остануваат

  Од височините до бездната. Македонските ракометари беа блиску до значаен бод, дури и до победа против Полска, но загубија со 24-23. Големата слика не е расипана, за место во вториот круг на Европското првенство потребен е триумф, дури и реми против Србија.

 • Ракомет 16.01.2016 22:20

  Нека биде како во Вараждин и во Белград

  Македонија – Полска трет пат на големите настани, по победите на нашите момчиња пред  четири години години во Србија на Европското и на Мундијалот 2009 во Хрватска.

 • Ракомет 15.01.2016 23:27

  Тешки, но победи на фаворитите

  Фаворитите победија, но условните аутсајдери потврдија дека нашата Група А на Европското ракометно првенство е најтешка. Македонија одигра добар меч, не може да биде поинаков заклучокот и покрај поразот од Франција со 30:23.

 • Ракомет 15.01.2016 22:25

  Ивица Обрван: Добро изгледавме, но конечниот резултат ја расипува сликата

  По поразот од Франција на стартот од ЕП во ракомет во Полска, селекторот на Македонија е задоволен од пожртвуваноста, борбеноста, но не и од финалниот резултат

 • Ракомет 15.01.2016 21:16

  Пораз за самодоверба

  И кој денеска ќе поверува ако не го гледал натпреварот дека нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот беа најмалку рамноправен ,а на моменти и многу подобар противник од апсолутниот ракометен владетел.Се до 51-та мунута до резултат 22-22 по што следуваше погодок на триколорите,веднаш по

 • Ракомет 14.01.2016 18:51

  Прво, па Франција

  Прво, па на мегдан против актуелниот владетел во светот на ракометот.Македонија против Франција на отворањето на четвртиот настап на Европските шампионати.Во Полска во групата во Краков и против домаќинот и против континенталниот владетел.Ваков почеток не паметиме на големите настани на кои жолто

 • Ракомет 14.01.2016 18:49

  Респект кон секого, но не и преценување

  Четврто големо натпреварување во последните шест години, значи искуството не недостига. Можеби овојпат еуфоријата не е иста како на пример на Европскиот шампионат во Србија или на мундијалот во Хрватска, но кога игра Македонија, тоа барем за нас, не е обично првенство.

 • Ракомет 14.01.2016 16:25

  Србија е подмладена, но не е ослабена

  Ако Франција е ракометен вонземјанин, а Полска фаворит поради домашниот терен, Србија треба да е нашата влезница за вториот круг на Европското ракометно првенство во Полска.

Pages