Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 02.12.2013 15:09

  Зомимак на ветриштата од Вардар и Металург

  Вардар и Металург јуришаат кон нокаут - фазата во Лигата на шампионите, но восхитот на публиката од европските настапи на македонските клубови го „билда“ и струмички Зомимак.

 • Ракомет 30.11.2013 13:22

  Погледите и кон Минск

  Седмото коло во Лигата на шампионите неа ЕХФ навидум би требало да биде формално за македонските претставници. Вардар денеска ќе и гостува на Барселона која е апсолутен фаворит, а Металург утре ќе го пречека Тун што би требало да значи дека очекува победа со рутинска игра.

 • Ракомет 29.11.2013 15:14

  Вардар по чудо во Барселона, Металург фаворит со Тун

  Најдобрите македонски ракометни екипи Вардар и Металург ги очекува седмиот викенд во Лигата на шампионите, последен пред речиси тримесечната зимска пауза.

 • Ракомет 28.11.2013 15:15

  Само победа во мислите

  И квалитетот и табеларниот поредок, па и бодовното салдо велат само едно - победа в недела на Металург над Вакер Тун во ракометната Лига на шампионите. Доколку се остварат предвидувањата, трета година по ред „сините“ ќе бидат дел од шампионската елитна ракометна шеснаесетка.

 • Ракомет 26.11.2013 12:32

  Магдинчев го гради тимот

  Македонските ракометарки го одржаа првиот тренинг пред учеството на пријателскиот турнир во Врњачка бања од 29.ноември до 1.декември.

 • Ракомет 25.11.2013 16:23

  Не еден, реално е два осминафиналиста!

  Ривалството продолжува! Спортска Македонија , но и ракометна Европа добија уште една потврда зошто Скопје е најракометниот град на стариот континент.

 • Ракомет 22.11.2013 15:28

  Скопје повторно во ракометен занес

  Ривалството што од локално се воздигна до европско ниво продолжува. Вардар ја доби првата битка во Лигата на европските шампиони против Металург, а в недела претстои реваншот.

 • Ракомет 19.11.2013 16:11

  Лига на шампионки

  Mеѓу осумте најдобри во Лигата на шампионките не може да има лесни противнички, но вардарки се задоволни од денешната ждрепка за групите од втората фаза во елитната конкуренција.

 • Ракомет 31.10.2013 15:35

  Прв пораз за Металург во СЕХА лигата

  Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со убедливи 32:23 
   
 • Ракомет 21.10.2013 12:54

  Трета победа на Металург во Лигата на шампионите

  Ракометарите на Металург ја остварија третата победа во ракометната Лига на шампиони, совладувајќи го составот на Динамо Минск, а со тоа го заокружи успешниот викенд на македонските екипи учесници во елитното натпреварување. 
   

Pages