Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 06.01.2016 19:22

  Словенија е минато, брусењето на формата со Црна Гора

  Двата нерешени резултата против Словенија на гости ниту смеат, ниту ќе ги опуштат нашите ракометари во пресрет на Европското првенство во Полска.

 • Ракомет 05.01.2016 21:05

  Уште реми на Македонија против Словенија

  И во вториот контролен натпревар пред Европското првенство, ракометната репрезентација на Македонија одигра нерешено против Словенија. Овојпат 23:23 во Целје, во натпревар во којшто во финишот решвааа цврстите одбрани. Во последните осум минути Македонија не постигна ниту еден погодок.

 • Ракомет 21.12.2015 20:53

  Горбок се реши за Унгарија

  Сергеј Горбок ја игра последната сезона во дресот на Вардар. Од наредната ќе се пресели во ПИК Сегед. Унгарскиот тим денеска го потврди преминот на Белорусинот, кој настапува за руската национална селекција.

 • Ракомет 17.12.2015 11:53

  Елиминирани тројца фаворити

  Елиминирани се тројца фаворити на Светското првенство во ракомет за жени и тоа Русија, Франција и домаќинот Данска, додека само во четвртфиналната пресметка меѓу Норвешка и Црна Гора никој однапред немаше никаква предност.

 • Ракомет 17.12.2015 11:52

  Победата е пресметана, но треба да се одработи на терен

  Однапред добиените мечеви можат да бидат незгодни за играње, но ракометарите на Вардар се многу поквалитетни од Спартак, па затоа дуелот од 15-то СЕХА коло треба да биде само формалност.

 • Ракомет 15.12.2015 20:15

  Иако не играше добро, Вардар го совлада Татран

  Вардар и кога не игра добро, црвено – црните за нијанса беа поумешни и посреќни и затоа слаева на гостувањето кај Татран со 28:27.

 • Ракомет 14.12.2015 23:03

  Почна интересно, заврши драматично

  Осминафиналната фаза на 22-то  светско ракометно првенство во женска конкуренција почна интересно, со елиминацијата на актуелниот светски првак Бразил и дебаклот на светскиот вицешампион Србија,а продолжи драматично, со минимални победи извојувани во завршните мигови од натпреварите за Франција и

 • Ракомет 06.12.2015 17:43

  Металург загуби на гостувањето во Норвешка

  Норвешката екипа најде повеќе мотиви во битката за избегнување на дното и се радуваше со 29-23.

 • Ракомет 02.12.2015 22:14

  Вардар се приближува кон врвот

  Вардарци полека се доближуваат до врвот на СЕХА лигата откако со ги совладаа струмичани со 42:27. Разликата во квалитет беше евидентна, па црвено - црните само рутински ја градеа победоносната предност којашто највисоките 15 разлика ги достигна во 52-та минута.

 • Ракомет 02.12.2015 22:11

  Металург подобар од Работнички за 11 од 11

  Металург славеше против Работнички во 11-то коло од Супер ракометната лига со 27:19. Решавачка за победата беше серијата од 9:0 во финишот на првото и почетокот на второто полувреме кога гостите од 6:8 побегнаа на 15:8. Домашните ракометари 14 минути не постигнаа гол.

Pages