Сцена

Блог вести

 • Сцена 15.05.2015 13:48

  Серијата „Истрага на местото на злосторство“ завршува по 15 сезони

  Телевизијата Си-Би-Ес соопшти дека култната серија „Истрага на местото на злосторството“ (ЦСИ) ќе заврши по 15 сезони на емитување и тоа со телевизиски филм во траење од два часа.
   
 • Сцена 15.05.2015 13:40

  Почина легендата на блузот - Б.Б Кинг

  Пејачот и гитарист Би- Би Кинг, кого многумина го нарекуваа „Кралот на блузот“ почина во Лас Вегас на 89 годишна возраст.

  На почетокот на месецов музичарот два пати бил хоспитализиран, поради дехидратација и поблаг срцев удар. Веста за смртта ја потврди неговиот адвокат.

 • Сцена 12.05.2015 13:55

  60 години Златна палма

  За филмаџиите ширум светот освојувањето на Златна палма, главната награда на Филмскиот фестивал во Кан, претставува важно меѓународно признание.
   
  Оваа година познатиот трофеј - Златните палмови гранчиња  на кристална основа, слави 60 година.
   
 • Сцена 29.04.2015 13:52

  ФХ3Х дел од „Avengers: Age of Ultron“

  Македонското студио за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х во соработка со Double Negative од Лондон работеше на ефектите на „Avengers:Age of Ultron” кој во Македонија премиерно ќе биде  прикажан утре во Cineplexx.
   
 • Сцена 14.04.2015 11:38

  Скарлет Јохансон помалку ќе работи

  На доделувањето на МТВ филмските награди во неделата навечер, Скарлет Јохансон (30) во розов комбинезон покажа дека само седум месеци по породувањето ја вратила старата фигура.
 • Сцена 30.03.2015 13:41

  Саша Барон Коен во улога на Фреди Меркјури

  Актерот Саша Барон Коен ќе режира филм, ќе пишува сценарио и ќе го глуми легендарниот пејач на групата Квин, Фреди Меркјури.
   
  Информацијата ја потврди менаџерот на групата Квин, Џим Бич.
   
 • Сцена 09.03.2015 15:20

  Спилберг и Хенкс повторно работат заедно

  Славниот филмски тандем Стивен Спилберг и Том Ханкс, заслужен за филмовите како „Спасување на војникот Рајан“ и „Терминал“, повторно работат заедно на шпиунскиот трилер „Bridge Of Spies“.

  Филмот е во подготовки веќе некое време, но дури сега доби официјално име.

 • Сцена 23.02.2015 09:03

  „Човек- птица“ триумфираше на Оскарите

  Американската филмска академија синоќа по 87-ми пат ги додели своите признанија, престижната награда Оскар.

 • Сцена 10.02.2015 16:05

  Во 2017-та нов „Спајдермен“

  Филмските студија „Сони Пикчерс“ и „Марвел Студиос“ соопштија дека со заеднички сили работат на ново продолжение на филмскиот серијал за човекот-пајак - „Спајдермен“.  
   
 • Сцена 15.01.2015 17:06

  Оскари: Доделени номинациите за најпрестижната филмска награда

  Филмската академија ги додели номинациите за најгламурозната  манифестација на годината, Оскарите.

Pages