Спорт

 • Ракомет 04.12.2013 13:34

  Ја чекаат зимата, живеат за европската пролет

  Еден од моќните –унгарски Пик Сегед,француски Монпеље или германските Фуксе Берлин и Хановер, ќе биде сигурен противник на ракометарите на струмички Зомимак  во групната фаза од Купот на европската ракометна федерација.

 • Еди „Орелот“ повторно ќе скока !

  Дваесет и пет години откако ја заслужи „славата“ како скокач со најлошите и најслабите скијачки скокови во олимписката историја, Еди „The Eagle“ Едвардс се подготвува да му се врати на овој спорт.

 • Кошарка 04.12.2013 12:24

  Деби на Зоран Мартич на клупата

  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го играат натпреварот од 8 -то коло, во рамките на ’’Г’’ групата од УЛЕБ Еврокупот.

 • Фудбал 04.12.2013 10:34

  Жрепката-прв чин од мондијалската еуфорија

  ФИФА го потврди најавеното дека при извлекувањето на  групите за светското првенство во Бразил ќе се раководи  според  ранг  листата на репрезентациите од октомври 2013 година.

  32-те земји учеснички на Мондијалот  ќе бидат извлекувани од четири сада:

 • Ракомет 04.12.2013 10:33

  Ракометната лига на шампиони низ бројки и букви

  Со седмото шампионско ракометно коло се стави точка за клупскиот елитен ракомет за 2013-та. По повлечената линија есапот во повеќе сегменти вели вака.

 • Фудбал 03.12.2013 15:37

  Врвот за Вардар

  Фудбалерите на Вардар се вратија на водечката позиција во Првата македонска фудбалска лига. Шампионот победи на теренот на Гостивар со 2-1 во завршниот натпревар од 18-тото коло.

 • Фудбал 03.12.2013 14:43

  Дебармаалска романтика или битолска класика?

  Зад себе имаат солиден дел од сезоната, рамноправно конкурираат за првенствената титула, играат во добра форма и затоа Работнички и Пелистер подеднакво и со право целат на полуфиналето, па и на куп трофејот.

 • Формула 1 03.12.2013 13:19

  Тест предност за водечките

  Иако се најавуваше дека Мек Ларен ќе обезбеди болид за зимските тестирања на Пирели, според најновите информации пласирани во италијанските медиуми Ред Бул, Мерцедес и Ферари  ќе бидат тимовите што со свои болиди ќе учествуваат на тестот во Бахреин од 17-19 декември.

 • Кошарка 03.12.2013 13:18

  Данкан и пресуди на Атланта

  Атланта на Перо Антиќ загуби од Сан Антонио со 102-100, со кош на Тим Данкан на четири десетинки до крајот на натпреварот во „Аламо домот“. Не само поради решавачкиот поен, херојот на вечерта лесно се препознава и поради новиот рекорд на Данкан.

 • Формирана WAKO Европа

  Деновиве во Анталија, Турција, се одржува светското првенство во кик бокс, во дисциплините поинт лајт, кик лајт, фул контакт и музички форми, кое ќе трае до недела, 8. декември. Тоа е втор дел од Светскиот шампионат, откако првиот беше во Сао Паоло, Бразил, со дисциплините К1 и Лоу кик.

Pages