Спорт

 • Формула 1 30.11.2013 13:36

  Малдонадо во седиштето на Раиконен

  Пастор Малдонадо е нов пилот на „Лотус“, иако се шпекулираше дека наследник на Кими Раиконен може да биде и Нико Хулкенберг. Сепак, откако Германецот се врати во „Форс Индија“, Лотус побрза да го обезбеди Малдонадо како свој возач во наредната сезона во шампионатот во Формула 1.

 • Ракомет 30.11.2013 13:22

  Погледите и кон Минск

  Седмото коло во Лигата на шампионите неа ЕХФ навидум би требало да биде формално за македонските претставници. Вардар денеска ќе и гостува на Барселона која е апсолутен фаворит, а Металург утре ќе го пречека Тун што би требало да значи дека очекува победа со рутинска игра.

 • Кошарка 30.11.2013 11:52

  Преку Цибона за пола – пола

  Лани против славниот хрватски тим МЗТ Скопје напиша историја со победа во дебитантската сезона во Јадранската лига. Во тековната спомените не мора многу да значат, но натпреварот со загрепскиот противник и сега е од исклучителна важност.

 • Ракомет 29.11.2013 15:14

  Вардар по чудо во Барселона, Металург фаворит со Тун

  Најдобрите македонски ракометни екипи Вардар и Металург ги очекува седмиот викенд во Лигата на шампионите, последен пред речиси тримесечната зимска пауза.

 • Фудбал 29.11.2013 14:49

  Познати осумнаесет шеснаестинафиналисти

  Се расчистува ситуацијата пред завршното коло во 12-те групи во УЕФА Европа лигата...

 • Фудбал 29.11.2013 14:48

  Пелистер ја напаѓа Шкендија во Тетово

  Продолжува трката на водечката четворка во македонската фудбалска прволигашка конкуренција и неизвесната битка на речиси половина лига за избегнување на опасната зона.

 • Кошарка 29.11.2013 14:41

  МЗТ со пријатни сеќавања ја очекува Цибона

  Новата сабота носи нова јадранска задача за кошаркарите на МЗТ Скопје. Аеродромци ги очекува втор натпревар од АБА - лигата едноподруго на домашен терен, утре против Цибона, по кој ќе можат да дојдат до 50-процентен биланс во годинашниот настап во регионалната конкуренција.

 • Кошарка 29.11.2013 14:23

  Струмица на тест во „Градски парк“

  Богатиот викенд со мноштво настани на спортските борилишта во земјава и овој петок го отвораат кошаркарите. Во салата „Градски Парк“ во Скопје и пред камерите на МТВ, екипите на Работнички и на Струмица ќе означат почеток на деветтото коло од првата фаза во домашниот шампионат.

 • Ракомет 28.11.2013 15:15

  Само победа во мислите

  И квалитетот и табеларниот поредок, па и бодовното салдо велат само едно - победа в недела на Металург над Вакер Тун во ракометната Лига на шампионите. Доколку се остварат предвидувањата, трета година по ред „сините“ ќе бидат дел од шампионската елитна ракометна шеснаесетка.

 • Фудбал 28.11.2013 12:43

  Последна шанса за Бордо

  Осум екипи обезбедија пласман во шеснаестинафиналето од УЕФА Европа лигата уште по натпреварите од четвртото коло од групната фаза. Во петтото, Бордо има победнички императив против Ајнтрахт, доколку сака и на пролет да игра на интернационалната сцена.

Pages