Спорт

 • Ракомет 20.12.2016 18:13

  Почна мундијалската операција „Франција 2017-та“

  Машката ракометна репрезентација на Македонија во јануари следната година по петипат ќе учествува на Светско првенство или девети на големо натпреварување. На мундијалот во Франција резултатот е важен, целта е осминафинале, без разлика на паралелното подмладување и освежување на селекцијата.

 • Кошарка 20.12.2016 18:11

  Последната секунда решавачка на два меча

  Два од петте НБА натпревара беа решени во последната секунда. Оклахома дома загуби од Атланта со 110:108, откако по промашувањата на Вестбрук, судиите ја прегледаа снимката и решија дека Адамс задоцнил со забивањето.

 • Кошарка 16.12.2016 21:11

  Победи на Голден Стејт и Сан Антонио

  НБА шампионот Голден Стејт и натаму има најдобар ефект сезонава и ја одржува предноста од две победи повеќе во однос на Сан Антонио. 23-от триумф, Вориорс го остварија дома против Њујорк со 103:90, откако третпат сезонава собраа 40 плус асистенции, синоќа 41.

 • Ракомет 16.12.2016 21:09

  Незгодни гостувања за Вардар и Металург

  Во предновогодишната гостинска турнеја на македонските тимови во СЕХА лигата, по поразите во Загреб и во Целје, ракометарите на Вардар и Металург имаат победничка амбиција со различна цел.

 • Доминација на Јансруд

  Норвешкиот скијач, Кјетил Јансруд доминира во брзите дисциплини сезонава во Светскиот куп. По Вал ди Зер, ја освари и втората супервелеслаломска победа, вкупно трета сезонава и 16-та во кариерата.

 • Штухец веќе не е изненадување

  Иако Тина Мазе е на привремена пауза, Словенија и натаму има врвна скијачка. 26-годишната, Илка Штухец победи на првата комбинација сезонава и тоа во италијански Вал ди Зер, откако славеше на двата спуста во Лејк Луис.

 • Ракомет 16.12.2016 21:05

  Червар отпиша уште четворица

  Селекторот, Лино Червар ја намали конкуренцијата од 28 на 24 ракометари кои ќе се обидат да обезбедат место во македонската репрезентација којашто во јануари следната година ќе игра на Светското првенство во Франција.

 • Ракомет 13.12.2016 19:39

  Загреб причина за прв вардаров пораз

  Загреб ја прекина победоносната серија на Вардар на стартот на Лигата на шампионите, хрватскиот првак е и првиот што ги совлада црвено - црните во СЕХА натпреварувањето.

 • Кошарка 10.12.2016 20:20

  Морнар - МЗТ Скопје Аеродром 65:64

  МЗТ Скопје и натаму е гостин каков што посакуваат АБА противниците, аеродромци загубија и од Морнар со 65:64.

 • Фудбал 09.12.2016 23:08

  Генк последен меѓу привилегираните во нокаут фазата

  Маглата се крена во италијански Сасуоло, па во вчера одложениот натпревар во шестото коло на УЕФА Европа лигата, Генк го совлада истоимениот тим со 2:0 со головите на Хејнен и на Тросар. Со овој триумф, Белгијците го освоија првото место во групата Ф.

Pages