• Свет 21.08.2017 16:07

  Шпанија: Бројот на загинати се искачи на 15, се трага по Абујакуб

  22-годишниот Јунес Абујакуб од Мароко го управувал возилото со кое беа убиени 13 цивили на шеталиштето Ла Рамбла во Барселона. Медиумите објавија снимки на кои се гледа како смирено заминува од местото на злосторот.

 • Свет 21.08.2017 15:20

  Офанзива на последното големо упориште на ИД

  Ирачката војска зазеде девет села во првиот ден од офранзивата на Тал Афар, последното големо упориште на Исалмска држава во покраината нинива на северот од земјата.

  Пред еден месец, војската го исчисти и соседен Мосул, најголемиот град кој беше под контрола на џихадистите.

 • Свет 21.08.2017 13:07

  Заедничка воена вежба на САД и Јужна Кореја

  САД и Јужна Кореја на нова заедничка воени вежба поради растечките закани од Пјонгјанг. Маневрите се одвиваат по кодното име „Улчи – бранител на слободата“. Ќе траат до крајот на месецов. Учествуваат 50 илјади јужнокорејски војници и речиси 17.500 американци.

 • Свет 21.08.2017 11:24

  Берлин: Одлуката за отворање на Германија за бегалците е исправна

  Германската канцеларка Ангела Меркел повтори дека треба да се отворат границите за уште стотици илјади бегалци.

  Нејзиниот став останува непроменет во однос на мигрантската политика, потенцирајќи дека Владата презема мерки да не с еповтори кризата.

 • Свет 21.08.2017 10:20

  САД и Јужна Кореја на заеднички воени вежби

  И покрај зголемените тензии на Корејскиот полуостров, САД и Јужна Кореја ги почнаа заедничките воени вежби кои ќе траат до крајот на месецов. Во маневрите наречени „Улчи - бранител на слободата“ учествуваат 50.000 јужнокорејски војници и 17.500 американски војници.

 • Свет 18.08.2017 14:53

  Расте бројот на жртви во терористичкиот напад во Барселона

  Полицијата контролира неколку места во североисточната покраина Каталонија откако во нападот во Барселона од Исламска држава загинаа десетина лица, како и по пукотниците во приморскиот град Камбрилс каде што се ликвидирани петмина напаѓачи кои наводно планирале втор инцидент.

 • Свет 18.08.2017 13:34

  Во терористичкиот напад во Барселона загинаа државјани од 18 земји

  Полицијата контролира неколку места во североисточната покраина Каталонија откако во нападот во Барселона од Исламска држава загинаа 13 лица, како и по пукотниците во приморскиот град Камбрилс каде што се ликвидирани петмина напаѓачи кои наводно планирале втор инцидент.

 • Свет 18.08.2017 12:24

  Притисок врз Пјонгјанг да се откаже од нуклеарните амбции

  Официјален Вашингтон со ново предупредување до Пјонгјанг. Министерот за одбрана, Џејмс Матис изјави дека Северна Кореја ќе се исправи пред тешки военени последици доколку преземе воени дејствија.

 • Свет 18.08.2017 12:10

  Ескалира војната против дрогата и криминалот во Манила

  Филипинската полиција убила 13 лица во главниот град Манила во третиот дена од ескалацијата на војната против дрогите и криминалот. Само во текот на оваа недела загинаа 80 луѓе.

 • Свет 18.08.2017 11:44

  Аеродоромот во Сиднеј блокиран поради ветровитото време

  Работата на аеродромот во Сиднеј е сериозно нарушена поради ветровитото време над источниот брег на Австралија. Портпаролот на аеродромот изјави дека само една од трите писти може да се користи.

Pages