• Свет 23.03.2017 16:34

  Белгија: Спречен терористички напад во Антверпен

  Во белгискиот град Антверпен е спречен напад со возило во преполна улица. Полицијата го уапси лицето кое што имало намера да се забие меѓу луѓето. Портпаролот на белгиската полиција потврди дека автомобилот бил со француски регистарски таблички.

 • Свет 23.03.2017 16:12

  Поранешен руски пратеник убиен во Киев

  Украинската полиција соопшти дека поранешниот руски пратеник, Денис Вороненков бил убиен во Киев. Непознат напаѓач пукал во 45-годишниот Воронеков пред влезот на луксузен хотел во главниот град на Украина.

 • Свет 23.03.2017 14:25

  Ирак: Над 200 луѓе убиени во Мосул

  Најмалку 200 луѓе загинале во воздушен напад на една куќа во Мосул, а меѓу жртвите има најмногу цивили. Во моментот на нападот, во куќата се наоѓале околу 130 луѓе, а околу100 биле надвор.

  Според медиумите, меѓу загинатите најверојатно има и припадници на Исламска држава.

 • Свет 23.03.2017 14:23

  ИД презеде одговорност за нападот во Лондон

  „Со нападот во Лондон, им се одмаздивме на Британците за воените интервенции во Мосул, Ирак“, соопштија џихадистите од Исламска држава преку нивна новинска агенција.

 • Свет 23.03.2017 13:41

  ИД презеде одговорност за нападот во Лондон

  Исламска држава презеде одговорност за вчерашниот напад во Лондон. Тие наведуваат дека напаѓачот бил еден од нивните „војници“.

 • Свет 23.03.2017 12:36

  Реакции по нападот во Лондон: Светот сочувствува со Велика Британија

  По вчерашниот терористички напад, голем број земји изразија сочувство и солидарност во овие тешки моменти за Британците. Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Германија стои „цврсто и решително на страната на Велика Британија во борбата против секаква форма на тероризам“.

 • Свет 23.03.2017 12:30

  Лондон: Уапсени неколку лица, МИ5 водела истрага за убиецот

  Скотланд Јард уапси неколкумина во серијата рации низ повеќе градови по нападот во Лондон во кој загинаа четири лица, а 40-тина беа повредени. Полицијата го застрела напаѓачот откако со автомобил прегазил пешаци, убивајќи двајца цивили, па со нож усмртил припадник од нивните редови.

 • Свет 23.03.2017 12:06

  Софија: Откриени 28 илегални мигранти во опожарен камион

  Бугарската полиција во еден опожарен камион во близина на бугарско- турската граница во реонот на Бургас, откри 28 илегални мигранти.

  Камионот што превезувал чакал, се запалил на еден шумски пат во близина на пограничното село Резово.

 • Свет 23.03.2017 11:56

  Киев: Санкции за филијали на руски банки во Украина

  Украинската централна банка соопшти дека од денеска стапуваат во сила санкциите против филијали на руски банки во Украина. Тие ќе вклучуваат забрана за финансиски операции, кои се од корист за централните на тие филијали.

 • Свет 23.03.2017 11:38

  Норвешкиот амбасадор повикан во турското МНР

  Турското Министерство за надворешни работи го повика амбасадорот на Норвешка во Анкара, Вегард Елефсен поради одлуката на норвешките власти да им дадат азил на турски државјани, кои се обвинети за вмешаност во обидот за воен преврат во Турција во јули минатата година.

Pages