• Свет 22.06.2017 11:35

  Германија ќе ги повлече своите трупи од Инџирлик

  Бундестагот реши да ги повлече своите трупи од воздухопловната база Инџирлик во Турција, откако Анкара не дозволи германски пратеници да ги посетат војниците.

  За таа одлука гласаше мнозинството од пратениците, но имаше и воздржани и против.

 • Свет 22.06.2017 10:43

  Безбедноста, миграцијата и климатските промени во фокус на самитот во Брисел

  Европската безбедност, проблемот со миграцијата и климатските промени се главните теми за кои ќе расправаат шефовите на државите и владите на членките на ЕУ на нивната дводневна средба што почнува денеска во Брисел.

 • Свет 22.06.2017 10:33

  Топлотен бран во Европа

  Топлотен бран на европскиот контитнент. За британската престолнина, ова е најжешкиот јуни од 1976 година, а Португалија се бори со смртоносен шумски пожар. Над 1000 пожарникари се уште се обидуваат да ја запрат огнената стихија во централниот дел од земјата во која загинаа 64 луѓе.

 • Свет 21.06.2017 14:37

  Саудискиот крал Салман го назначи својот син Мохамед за наследник

  Саудискиот крал Салман, го прогласи својот син, 31-годишниот принц Мохамед бин Салман за наследник на престолот на местото на својот роднина, принцот Мохамед Бин Најеф.

 • Свет 21.06.2017 12:48

  Идентификуван напаѓачот од Брисел

  Осомничениот напаѓач на централната железничка станица во Брисел е идентификуван како 36-годишен Мароканец од област позната по голем број џихадисти. Одамна и бил познат на полицијата, но никогаш не бил поврзан со слуачи на тероризам.

 • Свет 21.06.2017 11:38

  Макрон ќе го објави составот на новата влада

  Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го објави составот на новата влада. Министерот за правда Франсоа Бејру даде оставка, со што стана третиот француски министер кој си замина од функцијата.

 • Свет 21.06.2017 10:51

  Средба Трамп- Порошенко

  Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот украински колега Петро Порошенко разговарале за можностите за мирно решавање на кризата во источна Украина, плановите за реформи и за борбата со корупцијата.

 • Свет 21.06.2017 10:47

  Спречен терористички напад во Брисел

  Централната железничка станица во Брисел е повторно отворена за сообраќај и патници, откако еден човек предизвика експлозија со низок интензитет, пред да биде застрелан и убиен од белгиските војниците. Терористичкиот чин се случил меѓу главната сала и платформите три и четири на станицата.

 • Свет 20.06.2017 14:12

  65,6 милиони луѓе биле принудени да си заминат од своите домови во 2016-та

  Бегалските семејства во источен Берлин се сместени во над 60 стана. Повеќето се од Авганистан, Ирак и Сирија, но има бегалци и од Саудиска Арабија, Косово и од Иран. 37-годишниот Калаф Дарвиш е од Ирак, а во Германија живее веќе година и пол. Со него се и сопругата и седумте деца.

 • Свет 20.06.2017 14:00

  Франција: Терористичката закана е присутна

  Лицето кое со автомобил Рено Меган удри во комбе на жандармеријата на Елисејските полиња во Париз, починало речиси веднаш по судирот, при што се запалил неговиот автомобил. Министерот за внатрешни работи Жерар Коломб, кој го посети местото, зборуваше за „обид за атентат“.

Pages