• Свет 21.08.2017 10:20

  САД и Јужна Кореја на заеднички воени вежби

  И покрај зголемените тензии на Корејскиот полуостров, САД и Јужна Кореја ги почнаа заедничките воени вежби кои ќе траат до крајот на месецов. Во маневрите наречени „Улчи - бранител на слободата“ учествуваат 50.000 јужнокорејски војници и 17.500 американски војници.

 • Свет 18.08.2017 14:53

  Расте бројот на жртви во терористичкиот напад во Барселона

  Полицијата контролира неколку места во североисточната покраина Каталонија откако во нападот во Барселона од Исламска држава загинаа десетина лица, како и по пукотниците во приморскиот град Камбрилс каде што се ликвидирани петмина напаѓачи кои наводно планирале втор инцидент.

 • Свет 18.08.2017 13:34

  Во терористичкиот напад во Барселона загинаа државјани од 18 земји

  Полицијата контролира неколку места во североисточната покраина Каталонија откако во нападот во Барселона од Исламска држава загинаа 13 лица, како и по пукотниците во приморскиот град Камбрилс каде што се ликвидирани петмина напаѓачи кои наводно планирале втор инцидент.

 • Свет 18.08.2017 12:24

  Притисок врз Пјонгјанг да се откаже од нуклеарните амбции

  Официјален Вашингтон со ново предупредување до Пјонгјанг. Министерот за одбрана, Џејмс Матис изјави дека Северна Кореја ќе се исправи пред тешки военени последици доколку преземе воени дејствија.

 • Свет 18.08.2017 12:10

  Ескалира војната против дрогата и криминалот во Манила

  Филипинската полиција убила 13 лица во главниот град Манила во третиот дена од ескалацијата на војната против дрогите и криминалот. Само во текот на оваа недела загинаа 80 луѓе.

 • Свет 18.08.2017 11:44

  Аеродоромот во Сиднеј блокиран поради ветровитото време

  Работата на аеродромот во Сиднеј е сериозно нарушена поради ветровитото време над источниот брег на Австралија. Портпаролот на аеродромот изјави дека само една од трите писти може да се користи.

 • Свет 18.08.2017 11:23

  Четири нови случаи на Западнонилска треска во Грција

  Четири нови случаи на Западнонилска треска беа регистрирани оваа недела во Грција, јавија грчките медуми, додавајќи дека се потврдени прогнозите на експертите за можна појава на оваа зараза.

  Случаите се регистрирани во регионот на Арголида и Аркадија, на полуостровот Пелопонез.

 • Свет 18.08.2017 10:01

  Шпанската полиција усмрти петмина напаѓачи во Камбрилс

  Полицијата контролира неколку места во североисточната покраина Каталонија откако во нападот во Барселона од Исламска држава загинаа 13 лица, како и по пукотниците во приморскиот град Камбрилс, каде што се ликвидирани петмина напаѓачи кои наводно планирале втор инцидент.

 • Свет 17.08.2017 22:34

  Најмалку 12 загинати и 80 повредени во терориситчки напад во Барселона

  Најмалку 12 лица загинаа, а околу 80 други се повредени, кога денеска комбе влета во пешаци на популарната пешачка улица Лас Рамбла, во близина на плоштадот Плаза Каталонија во центарот на Барселона, соопшти вечерва каталонскиот премиер Карлес Пучдемон.

 • Свет 17.08.2017 15:25

  Рекорден број граѓани од ЕУ работат во Велика Британија

  Според британски „Индепендент“, рекорден број граѓани од Европската унија работат во Велика Британија. 2,37 милиони лица од земјите-членки, биле вработени меѓу април и јуни, или 126 илјади повеќе во однос на истиот период лани.

Pages