• Свет 21.04.2017 15:15

  Протести во Венецуела: Вооружени банди нападнаа болница

  Вооружените банди нападнаа болница во Венецуела во која имало 54 деца. Властите ги обвинуваат опонентите на претседателот Николас Мадуро за инцидентот по кој беше издадена наредба за евакуација.

 • Свет 21.04.2017 14:16

  Австрија: Уапсени 26 членови на антидржавно движење

  26 лица, осомничени за подготовка на насилни активности, биле уапсени вчера во австрија во масовна операција против антидржавно движење, кое ја отфрла секоја државна власт, откако неговата масовност предизвика загриженост кај австриските власти.

 • Свет 21.04.2017 13:04

  Исламска држава презеде одговорност за нападот во Париз

  Истрагата напредува за терористичкиот напад вчера вечер на Елисесјките полиња, утрвден е идентиетот на напаѓачот. Станува збор за лице кое и било познато на полицијата поради кривични дела.

 • Свет 21.04.2017 12:56

  Најмалку 27 повредени во автобуска несреќа во САД

  Најмалку 26 ученици од средно училиште и еден возрасен биле повредени во автобуска несреќа во Западна Вирџинија.

  Медиумите пишуваат дека автобусот удрил во дрво, а најверојатно брзото возење имало улога во несреќата.

 • Свет 21.04.2017 11:46

  Иран: Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

  Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е дисквалификуван од претседателската трка.

  Советот на чувари, кој ги одобрува кандидатурите, избрал шест кандидати, меѓу кои и актуелниот шеф на државата Хасан Рохани и Ебрахим Раиси, близок соработник на Ајатолахот Али Хамнеи.

 • Свет 21.04.2017 11:30

  Американските власти ќе покренат обвинение против Асанж

  Американските правосудни власти ќе покренат формално обвинение за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, и за негово апсење, јавува СИ-ЕН-ЕН. Новиот директор на ЦИА, Мајк Помпео, го обвини порталот дека дејствува против државата.

 • Свет 21.04.2017 10:34

  Албанија: Опозицијата најави радикализација на протестите

  Албанската опозиција најави радикализација на протестите со блокади на сите патни правци во земјата.

  Почнуваат в понеделник, ден пред посетата на германскиот преговарач за надминување на политичката криза во Албанија, Дејвид Мекалистер.

 • Свет 21.04.2017 10:22

  Идентификуван напаѓачот од Париз, полицијата трага по неговите соработници

  Познат е идентитетот на напаѓачот кој усмрти полицаец во Париз, но името нема да се објави се додека не се спроведе истрагата за евентуални соработници. Пред да биде застрелан од полицијата успеа да повреди уште двајца припадници на безбедносните сили.

 • Свет 20.04.2017 16:31

  Експлозија на бомба во центарот на Атина

  Експлозија на бомба доцна вчера вечер го потресе центарот на Атина. Триесет и пет минути пред експлозијата што се случи пред објект на Евробанка, грчка телевизиска станица добила анонимен повик со предупредување.

 • Свет 20.04.2017 14:34

  Снежно невреме: Априлскиот снег ги изненади Европејците

  Априлскиот снег непријатно ги изненади Европејците. Најголем проблем настана во сообраќајот поради блокадите и застоите, но и домаќинствата се соочуваат со последиците од неочекуваниот снег во овој период од годината кој предизвика прекин на снабдувањето со струја и со вода.

Pages