• Свет 06.12.2017 12:36

  Соботка: ЕУ не смее да ги заборави балканските земји

  Чешкиот премиер Бохуслав Соботка оцени дека Европската унија не смее да ги заборави балканските земји и треба да ги прими како полноправни членки, откако ќе ги исполнат условите за членство.

 • Свет 06.12.2017 12:22

  Воени вежби близу границата со Северна Кореја

  Американски стратегиски бомбардер „Б-1Б Лансер“ прелета над Јужна Кореја во рамките на големата воена вежба на двете земји чијашто цел е да се демонстрираат моќта, подготвеноста и капацитетот на нивните армии пред владата на Пјонгјанг, чијашто ракетна и нуклеарна програма ги држи во неизвесност и

 • Свет 06.12.2017 11:29

  Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

  Високи претставници на американската Администрација изјавија дека претседателот Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел. По објавувањето, Стејт департментот ќе треба да ги заврши подготовките за преместувањето на Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим.

 • Свет 06.12.2017 10:48

  Тројца обвинети за убиството на новинарката Галиција

  Јавното обвинителство на Малта покрена обвиненија против три лица за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција, која загина во експлозија од бомба поставена во нејзиниот автомобил.

 • Свет 06.12.2017 10:15

  Британските безбедносни служби спречиле атентат врз Тереза Меј

  Британските безбедносни служби спречиле двајца исламисти кои планирале да извршат атентат врз премиерката Тереза Меј, информираше директорот на службата МИ-5 Ендрју Паркер.

 • Свет 05.12.2017 16:48

  Русија: Девет медиуми прогласени за странски агенти

  „Гласот на Америка“ и „Радио Слободна Европа“ се дел од списокот со медиуми кои Москва отсега ќе ги третира како странски агенти. Според новиот Закон, медиумите мора да го наведат изворот на финансирање.

 • Свет 05.12.2017 14:36

  Тилерсон на дводневен состанок на НАТО

  Соработката со Европската унија, Корејската криза и тероризмот, се дел од темите на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел. На самитот присуствува и американскиот државен секретар Тилерсон, кој е во неколкудневна европска турнеја.

 • Свет 05.12.2017 13:20

  Повлечен меѓународниот налог за апсење на Пуџдемон

  Врховниот суд на Шпанија го повлече меѓународниот налог за апсење на поранешниот лидер на Каталонија Карлес Пуџдемон и четворицата министри кои избегаа во Белгија откако еднострано прогласија независност по октомврискиот референдум кој беше оспорен од централната власт.

 • Свет 05.12.2017 11:45

  Врховниот суд ја одобри блокадата за муслиманските држави

  Врховниот суд на САД и одобри на Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп целосно да ја спроведе забраната за влез во земјата на државјани на Чад, Иран, Либија, Сомалија, Сирија и Јемен.

 • Свет 05.12.2017 11:21

  Трамп ја одложи одлуката за амбасадата во Израел

  Американскиот претседател Доналд Трамп го одложи донесувањето на решението за евентуалното преместување на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

  Во 1995 година Конгресот усвои закон за преместување на дипломатското претставништво.

Pages