• Свет 16.02.2018 10:29

  Тилерсон во посета на Турција

  Според Стејт департментот, на средбата меѓу турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон биле разгледани начини за подобрување на билатералните односи.

 • Свет 15.02.2018 16:32

  Јужноафриканската Република ќе добие нов претседател

  Претседателот на Јужноафриканската Република, Џејкоб Зума си поднесе оставка под притисок од неговата партија, Африканскиот Национален Конгрес.

 • Свет 15.02.2018 15:36

  Кобен „Валентин“ во Флорида

  Дваесетина луѓе се убиени во средно училиште во Паркленд, Флорида откако поранешен ученик, кој бил отпишан од школото поради дисциплински прекрошоци, отворил оган кон пристуните. Со полуавтоматска пушка АР-15, 19-годишниот Николас Круз, усмрти 12 лица во објектот, меѓу кои има и ученици.

 • Свет 15.02.2018 15:21

  Матис: САД и Турција имаат отворен дијалог за Сирија

  Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис, изјави дека САД и Турција отвориле дијалог за разликите во однос на Сирија.

  Рече дека НАТО и САД ја поддржуваат Турција во однос на безбедноста на границата со Сирија и борбата против Курдските сепаратисти во земјата.

 • Свет 15.02.2018 14:05

  Самарас: Тужба против Ципрас за случајот „Новартис“

  Поранешниот грчки премиер Андонис Самарас, поднесе тужба против актуелниот претседател на Владата на Грција, Алексис Ципрас, поради вмешаноста на неговото име во случајот со фармацевтската компанија „Новартис“.

 • Свет 15.02.2018 13:05

  Масакр во училиште на Флорида, убиени 17 лица

  Дваесетина луѓе се убиени во средно училиште во Паркленд, Флорида откако поранешен ученик кој бил отпишан од школото поради дисциплински прекрошоци, отворил оган кон пристуните. Со полуавтоматска пушка АР-15, 19-годишниот Николас Круз, усмрти 12 лица во објектот, меѓу кои има и ученици.

 • Свет 15.02.2018 11:21

  Грција ја повика Турција да го почитува меѓународното право

  „Турција е должна во целост да го почитува меѓународното и европското право, во тие рамки и морското право и лозанскиот договор, кој не може ниту да се ревидира, ниту да се актуелизира“, изјави грчкиот престедател Прокопис Павлопулос.

 • Свет 15.02.2018 10:40

  Џејкоб Зума поднесе оставка

  Јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума поднесе оставка поради притисокот од сопартијците и обвинувањата за корупција.

 • Свет 15.02.2018 10:15

  Масакр во училиште во Флорида

  Масакр во гимназија во Флорида, 17 луѓе се убиени од средношколец кој бил исфрлен од училиштето во Паркленд, поради недисциплина. Со автоматска пушка, 19- годишниот Николас Круз усмрти 12 лица во објектот, меѓу кои и соученици, а потоа уште неколкумина настрадаа и пред училиштето.

 • Свет 14.02.2018 16:37

  Пукотница пред седиштето на НСА во Мериленд

  Вооружен напаѓач отворил оган пред седиштето на американската Агенција за национална безбедност при што најмалку три лица биле ранети. БИ-БИ-СИ јавува дека едно лице е уапсено и дека ситуацијата е под контрола.

Pages