• Свет 09.10.2018 11:28

  Притисок од САД и Турција за исчезнатиот новинар

  САД изразија загриженост поради исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Турција. Трагата му се губи од 2 октомври кога заминал во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул поради обезбедување на документи кои му биле потребни за склучување брак.

 • Свет 08.10.2018 15:10

  Нов земјотрес ги погоди Хаитите

  Нов земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер го погоди Хаити откако претходно земјата беше погодена од земјотрес со јачина од 5,9 Рихтери во кој загинаа најмалку 12 лица, а повредени беа 188. Помеѓу жртвите е и дете кое се заглавило помеѓу две згради.

 • Свет 08.10.2018 15:08

  Ултрадесничарот Болсонаро води во првиот круг

  Со 46% од гласовите, кандидатот од крајната десница на Бразил Жаир Болсонаро води во првиот круг од претседателските избори. Откако не успеа да ги освои потребните 50% за сигурна победа, на 28 октомври ќе ги одмери силите со ривалот од левичарската „Работничка партија“ Фернандо Хадад.

 • Свет 05.10.2018 13:04

  Унгарија и Полска против директивата за преместените странски работници

  Унгарија и Полска поднесоа жалба до Европскиот суд на правдата за да се поништи реформата за работниците во странство, што беше прифатена од 28- те земји-членки на Европската Унија по сложени преговори, а со која им се обезбедува еднаква плата со онаа што ја примаат локалните вработени за извршув

 • Свет 05.10.2018 12:40

  Трамп: Кина не е подготвена за билатерален трговски договор

  Кина сѐ уште не е подготвена за склучување трговски договор со САД, изјави американскиот претседател, Доналд Трамп. Сепак, тој вели оти Вашингтон и Пекинг ќе разговараат кога ќе дојде време за тоа и дека има одлични лични односи со неговиот кинески колега, Си Џинпинг.

 • Свет 05.10.2018 12:15

  Апсења на протестите против кандидатурата на Кавано

  Стотици демонстранти во Вашингтон беа уапсени на протестот против кандидатурата на Брет Кавано за врховен судија по предлог на амеирканскиот претседател Доналд Трамп.

  Републикацните претходно објавија извештај од ФБИ според кој е ослободен од обвиненијата за сексуален напад.

 • Свет 04.10.2018 12:39

  Русија обвинета за кибернетички напади

  Велика Британија со директни обвиненија кон руската воена разузнавачка служба (ГРУ) за серија глобални кибернетички напади, почнувајќи од хакирањето на системот на Демократскиот штаб на претседателските избори во САД во 2016 година, па сѐ до објавувањето на доверливи медицински досиеја на врвни с

 • Свет 04.10.2018 12:20

  Маж држел деца како заложници, па убил полицаец

  Еден полицаец е убиен, а шестмина биле ранети, во престрелка со маж кој како заложници држел деца во својата куќа во луксузен кварт во Флоренс, Јужна Каролина. Осомничениот бил уапсен, а ниту едно дете не било повредено.

 • Свет 04.10.2018 11:57

  Средба Путин- Курц

  Рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар, Себастијан Курц во Санкт Петербург разговараа за низа билатерални и меѓународни прашања.

  Меѓу главните теми на дискусија беше односот меѓу Москва и Европската унија, со која во моментов претстедава Австрија.

 • Свет 04.10.2018 11:36

  Уапсен маж поради писмата со рициново семе

  Ветеран на морнарицата на САД е уапсен поради сомнение за праќање на писмата со рициново семе до Пентагон и до претседателот Доналд Трамп.

  39-годишниот Вилијам Клајд Ален од градот Логан во сојузната држава Јута, им бил познат на властите поради закани и ширење на теории на заговор.

Pages