• Свет 13.02.2018 13:15

  Циклонот „Гита“ ја опустоши Тонга

  Јужнопацифичкиот остров Тонга е опустошен од тропскиот циклон „Гита“ од четврта категорија проследен со ветер од 200 км/ч. Засега нема жртви, но десетици луѓе побарале медицинска помош.

  Предизвикана е голема материјална штета, а прекинато е снабдувањето со електрична енергија.

 • Свет 13.02.2018 12:27

  Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

  Севернокорејскиот лидер Ким Јонг- ун бара уште попозитивна клима за помирување и дијалог. На отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја изрази задоволство што земјата- домаќин се потрудила севернокорејската делегација да биде приоритет.

 • Свет 13.02.2018 11:57

  Пентагон: 550 милиони долари за Курдските сили

  Во нацрт-буџетот за 2019 година, Пентагон издвојува вкупно 550 милиони долари за Курдските сили во рамките на борбата против Исламска држава.

  За потребите на граничните безбедносни сили во мисијата против оваа терористичка група се предвидени 250 милиони долари.

 • Свет 13.02.2018 11:22

  Трамп претстави буџет од 4.400 милијарди долари

  Американскиот претседател Доналд Трамп го претстави буџетот за 2019 година вреден 4 илјади 400 милијарди  долари, предвидувајќи буџетски дефицит од 984 милијарди долари.

 • Свет 13.02.2018 10:16

  Вучиќ на средба со српската заедница

  На вториот ден од посетата на Хрватска, претседателот на Србија Александар Вучиќ на средба со српската заедница во Вргин мост. Последна точка на агендата е говорот во Големото собрание на Српскиот народен совет во Загреб.

 • Свет 12.02.2018 16:12

  Вучиќ во посета на Хрватска, протести и силно обезбедување

  Судбината на исчезнатите лица и културното богатство во југословенската војна, соработката при апсење на осомничени воени злосторници, состојбата на малцинствата, и нерешеното граница доминираа на средбата Вучиќ-Китаровиќ во Загреб.

 • Свет 12.02.2018 15:17

  Пронајдена црната кутија на рускиот авион, се испитуваат причините за несреќата

  65 патници и шестчлен екипаж загинаа кога се уран авион на „Саратов Ерлајнс“ по полетувањето од московскиот аеродром Домодедово. Авионот првин исчезнал од радарите, по што било потврдено дека леталото се урнало и дека загинале сите што биле во него.

 • Свет 12.02.2018 14:52

  Штрајк на полицијците во Словенија

  Полицајците и други вработени во Министерството за внатрешни работи на Словенија почнаа штрајк, со барање за зголемување на платите за околу 15 насто, што е прв во бранот штрајкови во јавниот сектор најавени за оваа недела.

 • Свет 12.02.2018 14:12

  Пронајдена црната кутија на рускиот авион што се урна вчера

  Спасувачките екипи ја пронајдоа црната кутија на авионот АН-148, кој се урна во област југоисточно од Москва. Руските власти соопштија дека меѓудржавниот воздухополовен комитет работи на потврдување и идентификација на уредот.

 • Свет 12.02.2018 12:57

  Средба Китаровиќ- Вучиќ за војната во СФРЈ, малцинствата, границата и економијата

  Силно полициско обезбедување во Загреб за српскиот претседател Вучиќ кој се сретна со хрватската колешка Колинда Грабар Китаровиќ. Чувствителните прашања од распадот на поранешна Југославија и војната во 90-тите години на минатиот век се доминантна тема на разговорите.

Pages