• Свет 08.08.2018 12:17

  Големи штети од топлотниот бран низ Европа

  Не стивнува топлотниот бран што ја зафати Европа од почетокот на летото. На северниот дел од континентот големи штети, особено во земјоделството. Се стравува дека пресушената трева ќе предизвика недостиг од храна за стоката во фармите.

 • Свет 08.08.2018 11:57

  САД: Русија да се повлече од Абхазија и Јужна Осетија

  САД ја повика Русија да ги повлече војниците од грузиските сепаратистички територии Абхазија и Јужна Осетија, чија независност Москва ја призна пред 10 години.

 • Свет 08.08.2018 11:29

  Убиени најмалку 18 полицајци во Авганистан

  Најмалку 18 полицајци загинаа во две провинции во Авганистан, јужно од главниот град Кабул.

  Најмалку 14 од нив биле убиени во провинцијата Газни откако талибанците нападнаа неколку контролни пунктови, додека останатите загинале во соседната провинција Логар во воздушниот напад.

 • Свет 08.08.2018 11:03

  Вашингтон: Царини од 25 насто за кинеска стока во вредност од 16 милијарди долари

  САД, почнувајќи од 23-ти август, ќе воведат царини од 25 насто на кинеската стока во вредност од 16 милијарди долари. Новите давачки се додаваат на веќе воведените 25 проценти царина за во вредност од 34 милијарди долари.

 • Свет 08.08.2018 10:37

  Продолжува жешкото време и сушата низ Европа

  Не стивнува топлотниот бран што ја зафати Европа од почетокот на летото. Северна Европа бележи драматични штети, особено во земјоделството. Земјоделците предупредуваат дека пресушената трева ќе значи и недостиг на храна за стоката во фармите.

 • Свет 07.08.2018 15:09

  Туристите се евакуираат од Индонезија

  Над 100 загинати, и стотици повредени во земјотресот со сила од 6,9 рихтери што го погоди индонезискиот туристички остров Ломбок. Илјадници куќи се уништени, а спасувачите сѐ уште немаат пристап до дел од погодените области. Повеќе од 10.000 луѓе, меѓу кои и голем број туристи се евакуирани.

 • Свет 07.08.2018 14:47

  Евакуиран дел од аеродромот во Франкфурт

  Делови од аеродромот во Франкфурт биле евакуирани, а запрено било и влегувањето во зградите на аеродромот поради полициска операција на Терминалот 1 на аеродромот.

 • Свет 07.08.2018 13:02

  Расте бројот на жртви во земјотресот во Индонезија

  Над 100 загинати, и стотици повредени во земјотресот со сила од 6,9 рихтери што го погоди индонезискиот туристички остров Ломбок. Илјадници куќи се уништени, а спасувачите се уште немаат пристап до дел од погодените области. Повеќе од 10.000 луѓе, меѓу кои и голем број туристи се евакуирани.

 • Свет 07.08.2018 12:06

  Саудиска Арабија ги прекина летовите кон и од Торонто

  Саудиската државна авиокомпанија „Саудиа“, соопшти дека ги прекинува летовите кон и од Торонто, како дел од серијата мерки кои Ријад ги објави поради дипломатскиот спор со Канада.

 • Свет 07.08.2018 11:02

  Стапија во сила санкциите против Иран

  Стапи во сила одлуката на САД за нови санкции за Иран, кои беа повлечени по историскиот договор за нуклеарната програма на Техеран во 2015-та година.

Pages