• Свет 24.04.2014 23:52

  Што ако боингот никогаш не биде најден!?

  Откако се покажа дека неидентификуваните објекти исфрлени на австралискиот брег не се од авионот, а потрагата со подморница не даде резултати, властите се прашуваат – што ако боингот никогаш не биде најден.

 • Свет 24.04.2014 23:50

  Тензично во Израел

  САД, кои се главните иницијатори на блискоисточниот мировен процес, порачаа дека не се откажуваат, иако Тел Авив се повлече од преговорите.

 • Свет 24.04.2014 23:47

  Путин порача: „Ќе има последици“

  Во меѓувреме, продолжува операцијата за преземање контрола врз Славјанск, каде што беа убиени петмина проруски активисти што предизвика жестока реакција на Москва.

 • Свет 24.04.2014 15:40

  Пратениците на Руската Дума бараат истрага против Горбачов

  Двајца се од владеачката партија Единствена Русија, двајца се комунисти и еден од Либерално демократската партија . Бараат одговор дали има вмешано други држави-Оваа информација на Гласот на Русија ја пренесува Танјуг.

 • Свет 24.04.2014 15:06

  Во Славјанск се подготува „партизанска“ одбрана

  Украинските сили почнаа операција за повторно преземање на контролата во Славјанск. Агенциите пренесуваат дека до сега се убиени 5 лица. Според украинското министерство за внатешни работи, уништени биле три барикади на сепаратистите на влезот во градот.

 • Свет 24.04.2014 13:29

  Една петина од Грците без социјално осигурување

  Според шема како за пописот на грчките пензионери, Владата на Грција ќе го утврдува и точниот број социјално неосигурени луѓе, за да им обезбеди бесплатни лекови. Сега се претпоставува дека бројот се движи помеѓу 1,9 до 2,4 милиони неосигурени Грци.

 • Свет 24.04.2014 12:00

  Дали Германците ќе го менуваат работното време поради фудбалот??

  Германските синдикати ги повикуваат работодавците работното време во утринските смени да го прилагодат на натпреварите на Светското првенство во фудбал што ќе се одржи од 12 јуни до 13 јули во Бразил, затоа што повеќето натпревари ќе се играат доцна навечер.

 • Свет 24.04.2014 10:15

  НАТО е загрижен од заканите на Русија за воена сила против Украина

  НАТО сојузот е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина.

 • Свет 23.04.2014 14:33

  Убиени три деца во Лондон

  Tри мртви  деца пронашла полицијата во јужниот дел на Лондон. Уапсена е една 43 годшна жена под сомнение деки ги убила. Во куќата живеел  брачен пар од Јужна Африка кои се доселиле пред половина година. Се уште се работи на расчистување на громорозниот настан.

 • Свет 23.04.2014 12:55

  Русија пред нови санкции

  Американскиот државен секретар Џон Кери му се закани на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров со нови санкции за Русија доколку не се намалат тензиите во источна Украина.

Pages