• Свет 12.02.2018 12:21

  Тилерсон во посета на арапските земји поради Ерусалим

  Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон е во посета на Египет на почетокот на дипломатската турнеја на која ќе помине пет држави во период на зголемени тензии на Блискиот исток.

 • Свет 12.02.2018 10:55

  Белата куќа сака да ја приватизира Меѓународната вселенска станица

  Според „Вашингтон пост“, Белата куќа планира да ја претвори Меѓународната вселенска станица во некој вид недвижен имот во орбитата, со кој нема да управува државата, туку приватната индустрија.

 • Свет 12.02.2018 10:31

  Српскиот претседател Александар Вучиќ во официјална посета на Хрватска

  Под силно полициско обезбедување, српскиот претседател Александар Вучиќ престојува во дводневна официјална посета на Загреб, на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ.

 • Свет 07.02.2018 13:29

  Лансирана најмоќната ракета во историјата

  Ракетата „Фалкон Хеви“ е успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида. Овозможува носење исклучително тежок товар, а потенцијално и човечки екипаж на месечината и на Марс. Ракетата е во сопственост на приватната компанија „Спејс Икс“ на милијардерот Илон Маск.

 • Свет 07.02.2018 13:07

  Расте бројот на жртви во земјотресот во Тајван

  Спасувачките екипи со помош од војската трагаат по стотици исчезнати по земјотресот од 6,4 рихтери на Тајван. Засега се потврдени неколку смртни случаи во туристичкото место Хуалин на источниот брег. Над двесте луѓе се хоспитализирани. 800 лица се евакуирани поради последователните потреси.

 • Свет 07.02.2018 11:51

  Германија: Постигнат договор за коалициска влада

  Централно- левичарските Социјалдемократи на Германија постигнаа договор за коалициска влада со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел.

 • Свет 07.02.2018 11:25

  Асанж и натаму под заштита на Еквадор

  Еквадорските власти ќе продолжат да го заштитуваат основачот на веб-страницата „Викиликс“. Од Министерството за надворешни работи нагласија дека Владата ќе продолжи да обезбедува меѓународна заштита на граѓанинот Џулијан Асанж сѐ додека веќе нема да има закана по неговиот живот.

 • Свет 07.02.2018 11:04

  Хан во посета на Србија

  Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан доаѓа во тридневна посета на Србија, еден ден откако во Стразбур беше претставена стратегијата на ЕУ за Западен Балкан, во која беа дадени насоките на Србија за тоа кога и под кои услови би можела да биде примена во унијата.

 • Свет 07.02.2018 10:46

  Поради снег затворена Ајфеловата кула

  Снегот предизвика блокади во сообраќајот во Париз, каде што е затворена и Ајфеловата кула. Регистрирани се колони возила долги стотици километри.

 • Свет 07.02.2018 10:26

  Жртви и стотици исчезнати во земјотресот од 6,4 рихтери во Тајван

  Спасувачките екипи трагаат по стотици исчезнати по земјотресот од 6,4 рихтери на Тајван. Засега се потврдени најмалку четири смртни случаи во туристичкото место Хуалин на источниот брег. Над двесте луѓе се хоспитализирани. Меѓу урнатите згради е и хотелот „Маршал“.

Pages