• Свет 30.01.2014 13:32

  ЕКСКЛУЗИВНО ОД КИЕВ: Без избори и оставка на Јанукович нема повлекување

  Граѓаните и опозицијата остануваат на своите упоришта. Нема промена на улиците на Киев откако синоќа Параламентот го усвои пакетот за амнестија на уапсените демонстранти во неодамнешните немири. Но тоа не е доволна отстапка.
 • Свет 30.01.2014 13:15

  Малта го ограничува купувањето на пасоши

  Малта го ограничи купувањето пасоши. Луѓето што сакаат да го добијат овој документ, освен тоа што треба да платат 650.000 евра, ќе мора да живеат една година нa Малта, договорено е на вчерашната средбата на претставници на Европската комисија и Малта.

 • Свет 30.01.2014 10:34

  Русија ја одби помошта на САД во Сочи

  Пентагон и понудил помош на Русија за време на Олимписките игри во Сочи, но Русија одбила.

  Во телефонски разговор американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел и неговиот руски колега Сергеј Шојгу се договориле да формираат воен комуникациски канал за итни случаи.

 • Свет 30.01.2014 10:26

  Мирна ноќ на Мајданот

  Мирна ноќ на Мајданот откако во Украинскиот парламент беше изгласан предлог-законот за  амнестија на уапсените   кои протестираа минатиот месец.  Законот ќе биде применет единствено ако демонстрантите  ги напуштат сите владини згради за 15 дена, кои ги   корист

 • Свет 29.01.2014 17:08

  Украина на работ на граѓанска војна

  Драматичен настап во Парламентот на Леонид Кравчук, првиот демократски избран претседател на Украина во обид да посредува меѓу двете страни. Продолжи расправата за законот за амнестија на над 200-те уапсени во насилните антивладини демонстрации.

 • Свет 29.01.2014 13:22
 • Свет 29.01.2014 12:52

  ЕКСКЛУЗИВНО ОД КИЕВ: Амнестија ако се тргнат барикадите

  Украинскиот парламент расправа за амнестија на над 200-те уапсени во насилните антивладини демонстрации. За сега не се разговарало за ослободување на поранешната премиерка Јулија Тимошенко.

 • Свет 29.01.2014 12:41

  Путин со критика до ЕУ поради испраќањето претставници во Украина!

  Рускиот претседател Владимир Путин од Брисел ја критикуваше ЕУ поради тоа што во Украина испрати висока делегација за време на антивладините протести, толкувајќи го потегот како политичко мешање.
 • Свет 29.01.2014 11:41

  Состојбата во Украина- централна тема и на Самитот на Вишеградската група!

  Претставници на земјите на Вишеградската четворка во Будимпешта ќе одржат Самит на кој ќе разговараат за ситуацијата на Украина, пренесоа чешките медиуми.

 • Свет 29.01.2014 10:50

  Ештон и Филе денеска во Киев

  Украинскиот претседател Јанукович изјави дека парламентот ќе расправа за законот за амнестија на уапсените демонстранти доколку другите се повлечат од улиците и ги тргнат барикадите. И покрај тоа,  демонстрантите се се уште на улиците.

Pages