• Свет 30.12.2013 17:28
 • Свет 30.12.2013 16:50

  Терор во Русија

  Само еден ден по несреќата што се случи на железничка станица во рускиот град Волгоград, нова експлозија одекна во тролејбус, при што загинаа најмалку 12 лица, а 28 се повредени. Меѓу повредените има и едногодишно дете.

 • Свет 30.12.2013 13:10

  Паника и во Москва

  Паника во Москва по последниот бомбашки напад што се случи изутрината во Волгоград. Пронајден бил сомнителен пакет на Црвениот плоштад во руската престолнина, по што била евакуирана целата област и биле поставени полициски кордони.

 • Свет 30.12.2013 10:25

  Израел ослободи палестински затвореници

  26 палестински затвореници се префрлени во израелска воена база, од кадешто треба да бидат ослободени. Ова се толкува како уште еден гест на добра волја на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во пресрет на новиот круг посреднички напори на државниот секретар на САД, Џон Кери.

 • Свет 30.12.2013 10:06

  Нов терористички напад во руски Волгоград

  Најмалку 19 лица загинаа, а 30-на се повредени во новиот терористички напад во Волгоград што се случи за само 24 часа  во овој руски град.

  повеќе ...
 • Свет 29.12.2013 18:05

  Се саморазнесе жена самоубиец во Русија

  Страотен терористички напад во Русија. Жена самоубиец активира експлозив на железничката станица во Волгоград. Десетици загинати и ранети е црниот биланс од експлозијата што одекнала пред влезните врати и првиот кат на зградата.

  teroristicki napad zena se samoraznese vo rusija
 • Свет 29.12.2013 13:20

  Терористички напад во Волгоград

  Бомбашки напад на железничка станица во градот Волгоград во јужниот дел на Русија. Најмалку 18 луѓе загинале а над педесет се повредени.  Нападот го извршила жена самоубиец, која ја активирала експлозивната направа во близина на влезот во станицата, соопшти рускиот комитет за антитероризам.

 • Свет 28.12.2013 17:12

  Во Србија продолжение на „Гром“

  Во синхронизирана и опсежна акција при претрес на повеќе од 1100 локации запленети се големо количество дрога, илегално оружје, експлозиви, возила и пари. Во Србија продолжение на широката акција за борба против илегална трговија на наркотици Гром.

 • Свет 28.12.2013 16:28

  Европа загрижена поради Турција

  Индија

  Во железничка несреќа на југот на Индија загинаа најмалку 26 луѓе поради пожар кој избувнал во воз. Меѓу загинатите има и две деца. Портпаролот на индиската железница изјави дека во возот имало 67 патници, а поголемиот дел од жртвите починале поради задушување од чад. 

 • Свет 28.12.2013 12:43

  По „Гром“, и „Гром два“ ја тресе Србија

  По Гром и гром два во Србија за разбивање на дилери и нарко групи. Акцијата почнала рано изутрината  во повеќе градови, по барање на Бирото за координација на работата на службите за безбедност. Досега на над илјада локации бил извршен претрес.

Pages