• Свет 25.07.2014 19:58

  Нови инциденти и несреќи во авиосообраќајот

  Авионот кој се движеше на релација Буркина Фасо- Алжир се урна на многу непристапен терен на северот од Мали. Во леталото имало 51 француски државјанин, претседателот Оланд ја потврди информацијата.  

 • Свет 25.07.2014 17:02

  Бан Ки-мун апелира за прекин на судирите меѓу Израел и Хамас

  Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денес упати апел до Израел и Хамас да ги прекинат судирите и остро да го осудат гранатирањето на училиште на ОН во Газа.

 • Свет 25.07.2014 11:54

  Владимир Гројсман именуван за в.д. премиер на Украина

  Вицепремиерот и министер за регионален развој на Украина, Владимир Гројсман е именувам за вршител на должноста украински премиер, по оставката на Арсениј Јатсењук.

 • Свет 25.07.2014 10:47

  Бројот на жртви во Газа надмина 800

  Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.
   
 • Свет 25.07.2014 10:15

  Дали Малезија Ерлајнс ќе преживее?!

  Летот МХ17 на Малезија Ерлајнс последен пат слета на аеродромот во Куала Лумпур на 25 јули, точно една недела пред соборувањето на авионот при што загинаа сите 298 патници.

 • Свет 24.07.2014 19:49

  Во паднатиот авион на „Ер Алжир“ имало 51 француски државјани

  Според последните информации авионот „Мекдонел Даглас 83“ на  националниот превозник Ер Алжир, кој изутрината се изгуби од радарот  со 110 патници и шест членови на екипажот, најверојатно се урнал на седумдесет километри од градот Гао во Мали, јавува Си Ене Ен.

 • Свет 24.07.2014 19:07

  Премиерот на Украина, Јацењук поднесе оставка

  Украинскиот премиер Арсениј Јацењук си поднесе оставка од функцијата.  Пред пратениците во парламентот изјави дека оставката ја поднесува поради распаѓањето на владејачката коалиција и блокирањето на законските иницијативи.

 • Свет 24.07.2014 16:18

  Се распадна украинската владина коалиција

  Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.
   
  Со ова се отвора патот за одржување предвремени парламентарни избори.
   
 • Свет 24.07.2014 15:50

  Патнички авион на „Ер Алжир“ се урна во Мали

  Патнички авион со 110 патници и шест членови на екипажот се урна денеска за време на лет од престолнината на Буркина Фасо, Уагадугу кон алжирскиот главен град Алжир.
   
 • Свет 24.07.2014 14:37

  Изгубениот авион на „Ер Алжир“ се урна во Нигер

  Алжирскиот патнички авион, со кој денеска беше изгубена врската, се урнал во Нигер, јави приватната алжирска телевизија „Елнахар“.
   
  Како што информира ДПА, авионот со 116 патници се урнал откако навлегол во воздушниот простор на Ниамеј, главниот град на Нигер.

Pages