• Свет 16.01.2014 17:00

  „Виенската иницијатива“ ја зголемува координацијата со земјите- кандидати за ЕУ

  Промовирање на европската Банкарска унија, со специјален фокус на земјите кои не се членки на Европската унија (ЕУ) од Југоисточниот регион на Европа, како и воспоставување координација на банкарските системи помеѓу истите е еден од главните приоритети на „Виен

 • Свет 16.01.2014 16:33

  Објавени номинациите за Оскар 2014

  86-тото доделување на оскарите, најважната филмска награда,  ќе се одржи на 2 март годинава, една недела подоцна од вообичеаното за да не се поклопи со зимската олимпијада во Русија.

 • Свет 16.01.2014 15:54

  Брисел го поздрави договорот за Изборниот законик

  Според портпаролот Стано, Еврокомисијата е информирана за одржаните разговори меѓу политичките партии во Македонија и постигнатиот договор.

 • Свет 16.01.2014 15:09

  Ватикан на распит пред ООН за злоупотреба на деца

  Морничави приказни од црковната исповедалница... Теодоро Пулвиренти е една од многуте познати и непознати жртви на педофилијата во редовите на католичката црква. Чудовиштето од неговото детство е италијанскиот свештеник Дон Карло Кјаренца.

 • Свет 16.01.2014 11:14

  Египет ќе добие генерал за претседател

  Египќаните на дводневниот референдум масовно се изјаснија позитивно за новиот Устав на земјата. Според првичните резултати, излезноста на референдумот била 55 проценти, а за него позитивно сеизјасниле над 95 проценти од гласачите.

 • Свет 16.01.2014 09:37

  Убиен водач на екстремисти во руски Дагестан

  Според извори од антитерористичката единица, меѓу убиените е и водачот на терористите, Марат Идризов, кој е најверојатно одговорен за бомбашкиот напад пред полициската станица во која имаше три жртви во јужниот руски град Пјатигорск минатиот месец.

 • Свет 15.01.2014 17:11

  „Македонски“ во резолуцијата на Ховит

  Придавката ,,македонски,, останува во последниот предлог Резолуција за Македонија - потврди за МРТВ во Брисел–известувачот за нашата држава во европскиот парламент Ричард Ховит.

 • Свет 15.01.2014 16:57

  Самарас ја заборави Македонија

  Грчкиот премиер Антонис Самарас обраќајќи се пред Европскиот парламент во Стразбур, каде ги изложи приоритетите на грчкото претседателство со Европската Унија, зборуваше и за проширувањето на Европската Унија, но избегна да ја спомнe Република Македонија, најст

 • Свет 15.01.2014 16:44

  Истрагата за трговија со органи на Косово заврши

  Обвинителот Клинт Вилијамсон, предводник на специјалниот истражен тим на ЕУ, ја заврши истрагата за трговија со човечки органи на Косово.Обвинението ќе опфати повеќе поранешни команданти на Ослободителната војска на Косово и членови на главниот штаб, -пишува пр

 • Свет 15.01.2014 13:10

  Во Индија силувана туристка од Данска

  Најновата жртва на индиските силувачи е 51-годишна жена од Данска. Се загубила на патот до хотелот во главниот град Делхи и кога сакала да праша за правецот, била нападната од група мажи, силувана и ограбена со нож под грлото. Успеала да стигне до хотелот каде што го известила менаџерот.

Pages