• Свет 21.11.2013 12:31

  Откажани сите комерцијални летови од Загребскиот аеродром

  Сите летови од аеродромот во Загреб се откажани , поради штрајкот на четирите синдикати што започна во 10 часот.Прекинот на воздушниот сообраќај ќе трае до петок на полноќ, но од вторник се најавува почеток на втората фаза која ќе трае три дена .

 • Свет 21.11.2013 09:19

  Ја знае ли ЕУ цената на непроширувањето

  Ховит го дели ставот на Комисијата дека со отворањето на поглавјата 23 и 24 за правда, демократија и човековите права ќе се зголеми напредокот по многу прашања.

 • Свет 21.11.2013 09:14

  Усвоен европскиот буџет тежок 960 милијарди евра

  Европарламентарците дадоа благослов за трошење на парите  за период од 2014  до 2020-та година. Вкупната пресметка на буџетот ќе изнесува 960 милијарди евра за оврските и 908 милијарди евра за наплатување според цените од 2011  година.

 • Свет 20.11.2013 15:03

  Златни прачки пронајдени на аеродром во Индија

  24 златни прачки во вредност од 1,1 милиони долари се откриени во тоалет на комерцијален авион во источна Индија.

  Златото го пронашла службата за чистење, во две торби на аеродромот во Калкута, кажуваат официјалните власти.

 • Свет 20.11.2013 11:49

  Се урна трговски центар во изградбаво Јужна Африка

  Неправилностите при изградбата на трговски центар во Јужна Африка предизвика смрт на две лица , а затрупа 40-тмина. Триесет лица се хоспитализирани во градската болница во Дурбан и се во критична состојба.

 • Свет 20.11.2013 09:39

  Хаос во Либан

  Во две експлозии чијашто цел била иранската амбасада  во либанската престолнина  Бејрут  денеска загинаа  најмалку 32 лица, 146 се ранети ,а мегу загинатите  е  и  аташето  за култура на иранската амбасада .

 • Свет 20.11.2013 09:31

  Сардинија под вода – 17 луѓе се удавија

   Циклонот Клеопатра ја погоди Сардинија.

 • Свет 19.11.2013 11:51

  Циклонот Клеопатра-смртоносен на Сардинија

  Најмалку 17 лица настрадаа во поплавите што ноќеска го зафатија средоземниот остров Сардинија, предизвикани од циклонот Клеопатра. Реките ги пробија бреговите, носејќи пред себе автомобили, поплавувајќи ги домовите.

 • Свет 19.11.2013 09:29

  Торнада од синока беснеат во Сад

  Серија торнада зафатија  најмалку  10 сојузни американски  држави, поради што  властите   прогласија високо ниво на опасност.

 • Свет 18.11.2013 14:06

  Пронајдени телата на сите загинати

  Грешка на пилотот и техничка грешка е најверојатно причината за падот на авионот Боинг 737 во Казањ, кога загинаа сите 44 патници и 6 членови на екипажот. Авионот полетал од московскиот аеродромот во Домодедово и експлодирал при вториот обид да слета на аеродромот во Казањ.

Pages