• Свет 07.11.2013 12:31

  Во Грција не стивнува напнатоста

  Не стивнува тензијата во Грција. По вчерашниот генерален штрајк, денеска полициска интевенција во зградата на грчката радио-телевизија ЕРТ.
 • Свет 06.11.2013 10:13

  Грција повторно во штрајкови

  Политехничкиот универзитет во Атина е затворен, откако административните работници излегоа на протести по предлогот на владата да  се намали нивниот број. Мерката е  дел од реформите за штедење кои се услов за добивање на следната транша меѓународна помош..
 • Свет 06.11.2013 10:04

  Бил де Блазио е новиот градоначалник на Њујорк

  Сад Бил де Блазио е новиот градоначалник на Њујорк
   
 • Свет 05.11.2013 14:58

  Барател на азил закла тројца норвежани

  Претходно напаѓачот бил сместен во приватен центар во местото Ардал и требало да биде вратен во неговата земја. Жртвите се двајца мажи на возраст од 50-тина години и возачот на автобусот, а има и неколкумина повредени.  
   
  Изјава полицаец, Норвешка
 • Свет 05.11.2013 13:39

  Нов вооружен напад во САД

   Полицијата го идентификува дваесетгодишниот Ричард Шуп, осомничен за синоќешниот напад во трговскиот центар „Гарден Стејт Плаза“ во градот Парамас во Њу Џерси. По нападот, напаѓачот кој потоа избегал е пронајден мртов. Локалниот обвинител изјави дека извршил самоубиство.
 • Свет 04.11.2013 15:55

  Сиријските бегалци, шират болести во Европа

  Ја поминуваат границата среде глува ноќ, на прсти низ минските полиња, низ бодликавите жици. Заради бебето што го држат во рацете, во потрага подобра иднина во Европа. Но бебето е заразено. Не било вакцинирано поради војната.
 • Свет 04.11.2013 11:05

  Авионска несреќа во Боливија

  Најмалку 9 лица загинаа, меѓу кои и тројца владини претставници во авионска несреќа во североисточниот дел на Боливија.

 • Свет 04.11.2013 11:03

  Дортмунд бомба

  Германските власти успешно деактивираа огромна бомба останата од втората светска војна. Поради опасноста евакуирани беа  квартови во Дортмунд. Над 20 илјади лица беа принудени да ги напуштат домовите, а беа евакуирани и повеќе болници и други институции.

 • Свет 04.11.2013 11:01

  Каиро судење Морси

  Се најавуваат нови безредија во Египет. Соборениот исламистички претседател Мухамед Морси е префрлен во Полициската академија во Каиро каде што треба да почне судењето против него.

 • Свет 04.11.2013 10:56

  Локални избори во Косово

  Првичните резултати од  локалните избори на Косово се очекуваат во текот на денот.. Странсксите медиуми изборите ги оценија како напнати и полни со нерегуларности, откако во северна Митровица, вооружена маскирана група ги ограбила и уништила гласачките ливчиња.

Pages