• Свет 07.09.2017 13:24

  Каталонија: Закажан референдум за независност

  Каталонскиот Парламент го усвои законот со кој ги официјализира своите планови на први октомври во оваа автономна област да се организира референдум за независност.

 • Свет 07.09.2017 13:19

  Ураган „Ирма“: Жртви и повредени на Карибите, предизвикана голeма материјална штета

  Неколку лица загинаа откако ураганот Ирма ги погоди Карибите. Бурата од петта категорија го опустоши Барбадос и предизвика штета која се проценува на околу 150 милиони долари. На неколку острови е прекинато снабдувањето со електрична енергија и телекомуникациските услуги.

 • Свет 07.09.2017 12:33

  Јужна Кореја: Протести поради ТХААД

  Над стотина демонстранти во јужнокорејскиот град Сеонгју се судрија со полицијата која се обидела да го расчисти патот за да се распоредат четири дополнителни лансери на ракети од американскиот противракетен систем ТХААД.

 • Свет 07.09.2017 12:00

  Тужба за администрацијата на Трамп поради програмата ДАЦА

  Група од 15 сојузни американски држави ја тужат администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради одлуката да се укине програмата за амнестија, позната како ДАЦА, а која се однесува на 800.000 лица, кои како малолетници илегално се донесени во САД.

 • Свет 07.09.2017 09:58

  САД: Нафтено ембарго за Северна Кореја

  САД поднесоа предлог резолуција до Советот за безбедност На Обединети Нации во која бараат нафтено ембарго за Северна Кореја, стопирање на нејзиниот извоз на текстил и замрзнување на банкарските сметки на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун.

 • Свет 07.09.2017 09:35

  „Ирма“ се движи кон Флорида

  Неколку лица загинаа откако ураганот Ирма ги погоди Карибите. Бурата од петта категорија го опустоши Барбадос и предизвика штета која се проценува на околу 150 милиони долари. На неколку острови е прекинато снабдувањето со електрична енергија и телекомуникациските услуги.

 • Свет 06.09.2017 16:11

  ЕП: Да се почитува одлуката на Европскиот суд

  Судот на ЕУ ја отфрли жалбата на Словачка и Унгарија против европската миграциска политика, потврдувајќи го правото на Брисел да бара од земјите- членки да примаат азиланти. Програмата беше усвоена со мнозинство гласови од земјите- членки, и покрај спротивставувањето на поранешните комунистички з

 • Свет 06.09.2017 15:03

  „Ирма“ стигна на Карибите

  Ураганот „Ирма“ стигна на Карибите. Први на удар се островите Антигва и Барбуда, а од невремето нема да бидат поштедени ни Порторико и Доминиканска Република. Ураганот од петта категорија е проследен со ветер од 300 км/ч. Некои области се веќе поплавени.

 • Свет 06.09.2017 14:44

  Турција гради нови затвори за осудените поради минатогодишниот пуч

  Турскиот министер за правосудство Кенан Ипек изјави дека на територијата на Турција се градат над 50 нови затвори за осомничените кои учествуваа во неуспешниот пуч од 15 јули 2016 година.

 • Свет 06.09.2017 12:39

  Велика Британија: Нови санкции за Северна Кореја

  Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон ја повика меѓународната заедница да воведе нови санкции за Северна Кореја по најновите нуклеарни проби.

Pages