• Свет 21.06.2017 10:51

  Средба Трамп- Порошенко

  Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот украински колега Петро Порошенко разговарале за можностите за мирно решавање на кризата во источна Украина, плановите за реформи и за борбата со корупцијата.

 • Свет 21.06.2017 10:47

  Спречен терористички напад во Брисел

  Централната железничка станица во Брисел е повторно отворена за сообраќај и патници, откако еден човек предизвика експлозија со низок интензитет, пред да биде застрелан и убиен од белгиските војниците. Терористичкиот чин се случил меѓу главната сала и платформите три и четири на станицата.

 • Свет 20.06.2017 14:12

  65,6 милиони луѓе биле принудени да си заминат од своите домови во 2016-та

  Бегалските семејства во источен Берлин се сместени во над 60 стана. Повеќето се од Авганистан, Ирак и Сирија, но има бегалци и од Саудиска Арабија, Косово и од Иран. 37-годишниот Калаф Дарвиш е од Ирак, а во Германија живее веќе година и пол. Со него се и сопругата и седумте деца.

 • Свет 20.06.2017 14:00

  Франција: Терористичката закана е присутна

  Лицето кое со автомобил Рено Меган удри во комбе на жандармеријата на Елисејските полиња во Париз, починало речиси веднаш по судирот, при што се запалил неговиот автомобил. Министерот за внатрешни работи Жерар Коломб, кој го посети местото, зборуваше за „обид за атентат“.

 • Свет 20.06.2017 13:29

  Венецуела ја напушти средбата на ОАД

  Министерката за надворешни работи на Венецуела, Делси Родригес ја напушти средбата на Организацијата на американските држави (ОАД) во Канкун, на која се разгледуваше политичката криза во нејзината земја. 

 • Свет 20.06.2017 12:07

  Уапсени роднини на напаѓачот од Шанзелизе

  Француската полиција упаси четири членови на семејството на исламскиот екстремист кој загина при неуспешниот обид за напад на булеварот „Елисејски полиња“ во Париз.

  Во автомобилот со кој удри намерно во полициско возило се пронајдени оружје и експлозиви.

 • Свет 20.06.2017 11:44

  Почина американскиот студент ослободен од Северна Кореја

  Американскиот студент Ото Вармбер, кој беше ослободен од затвор во Северна Кореја, почина во болница во Синсинати, Охајо.

  22-годишниот Вармбер, кој минал 15 месеци в затвор поради наводна кражба на пропаганден хотелски плакат, бил донесен од Пјонгјанг во коматозна состојба.

 • Свет 20.06.2017 10:47

  Лондон прифати преговорите за Брегзит да се одвиваат во две фази

  Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис се согласи преговорите за излез на Велика Британија од ЕУ да се водат во две фази. На почетокот ќе се преговара околу постигнувањето договор за условите за Брегзит, а потоа за идните билатерални односи, вклучувајќи и спогодба за слободна трговија.

 • Свет 20.06.2017 10:33

  Истекоа лични податоци на речиси 200 милиони американски граѓани

  Маркетиншката фирма, која ја ангажираше Републиканскиот национален комитет случајно објавила доверливи податоци за околу 200 милиони американски граѓани.

 • Свет 19.06.2017 14:23

  Нов терористички напад во Лондон

  Британската престолнина повторно цел на терористите. Овој пат настрада муслиманската заедница. Мртви и повредени пред џамија во северен Лондон, откако маж влетал со комби во група верници.

Pages