• Свет 19.03.2014 14:29

  Заострување на односите во триаголникот Москва-Киев-Запад

  Велика Британија ја прекинува билатералната воена соработка со Русија, пренесува Франс Прес.

 • Свет 19.03.2014 14:19

  „Коха диторе“: Грција ќе го признае Косово

  Шефот на Канцеларијата за врски на Грција во Косово Димитрис Москопулос во интервју за приштинскиот весник „Коха Диторе“ изјави дека Грција ќе го признае Косово не затоа што го смета за регуларна држава, туку поради интерес на мирот и стабилноста во регионот.

 • Свет 19.03.2014 13:18

  Сеуште без конкретни информации за малезискиот боинг

  Дванаесетти ден без конкретни информации, што се случило со малезискиот боинг.Шпекулациите се погласни. Според последните, тајландски  студенти преку веб страницата Томнод, во малезиска џунгла забележале објект сличен на авион. Но, се уште не е потврдена веродостојноста на информациите.

 • Свет 19.03.2014 13:17

  Крим ќе се интегрира во Руската Федерација до 1 јануари 2015-та

  Рускиот уставен суд го верификуваше потписот што претседателот Путин вчера го стави на договорот со кримските власти за анексија. Документот официјално ќе стапи во сила кога ќе го ратификуваат двата парламенти.

 • Свет 19.03.2014 12:36

  НСА може да ги снима сите телефонски повици во една земја

  Американската Агенција за Национална Безбедност, НСА создала систем за следење кој може да ги снима сите телефонски повици во дадена земја.

  Аналитичарите преслушувале само еден процент од повиците, пишува „Вашингтон пост“.

 • Свет 19.03.2014 11:29

  Грчките државни службеници на- 48 часовен штрајк

  Грчките државни службеници денеска и утре се на 48 часовен штрајк против планираните намалувања, наложени во рамки на меѓународната спасувачка програма. Во  штрајкот, свикан од синдикатот на државните службеници АДЕДИ, ќе учествуваат само лекари и вработени во државните болници.

 • Свет 19.03.2014 10:46

  Украина: Путин е закана за целиот свет

  Новите украински власти го нарекоа рускиот претседател Владимир Путин закана за целиот свет откако го додаде Крим на мапата на Русија.

  Преодниот премиер Арсениј Јаценјук обвини дека руските војници го претвораат политичкиот конфликт во воен.

 • Свет 18.03.2014 15:42

  Русија:На европските санкции ќе одговориме со иста мерка

  Русија  упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка.

 • Свет 18.03.2014 15:23

  Путин: Крим го искористи правото кое му е дадено на Косово

  Ситуацијата со Крим е идентична со Косово, смета рускиот претседател Владимир Путин кој говореше денеска во рускиот парламент. Порачал дека Крим го искористи правото кое му е дадено на Косово.
   
 • Свет 18.03.2014 14:15

  На ЕУ и се важни и Украина и добрите односи со Русија

  Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, денеска одби да го коментира исмејувањето од страна на руската Дума и претседателот на Русија, Владимир Путин, дека може сите да ги стават на “црната листа“, но дека присоединувањето на Крим во Руската Федерација е речиси готова ра

Pages