• Свет 03.02.2014 10:51

  Иднината на Тајланд нејасна

  Само еден ден по едни од најспорните избори во историјата на земјата, иднината на Тајланд се чини е повторно нејасна. Националните избори не успеаја да ги тргнат демонстрантите од улиците на Бангкок и да формираат нова влада. 
   
 • Свет 03.02.2014 10:36

  Нов земјотрес во Кефалонија

  Нов силен земјотрес со јачина помеѓу 5, 7 и 6, 1 степен според Рихтеровата скала рано изутрината го погоди грчкиот остров Кефалонија. 

 • Свет 03.02.2014 10:26

  Јанукович се враќа на работа, денеска нови демонстрации

  По четиридневно отсуство поради здравствени проблеми, претседателот на Украина, Виктор Јанукович денеска се очекува да се врати на работа.

 • Свет 03.02.2014 09:07

  Годината на Коњот- лоша за преговори

  Кинеската Нова година е 15- дневен настан што започнува на првиот ден од Младата месечина, оваа година на 31 јануари. Годината на Коњот ќе биде турболетна година, полна со конфликти поради неможноста луѓето да дојдат до компромис.
 • Свет 03.02.2014 08:36

  Метеорити во олимписките медали во Сочи

  Русија издвои парченца од метеоритот што падна лани во Чељабинск и ги вгради во специјални медали што ќе бидат доделени на  10 шампиони на Олимписките Игри во Сочи на 15-ти февруари.
 • Свет 02.02.2014 17:49

  Невреме беснее низ Европа

  Снежно невреме ги зафати Словенија и Австрија, додека во Италија, Франција и Велика Британија има  поројни дождови и поплави. Во Словенија неколку десетици илјади домаќинства останаа без електрича енергија.

 • Свет 02.02.2014 16:34

  Ватерло- патување низ историјата

  Посетата на Ватерло значи патување низ историјата. Уште на самиот влез најголем впечаток остава монументалната градба на Кралската Црква Свети Јосиф изградена уште во далечна 1690 година, која сеуште е отворена за верниците и за туристите.
 • Свет 02.02.2014 14:53

  Намален бројот на протераните од Франција

  Францускиот министер за надворешни работи Мануел Валс, еден од најпопуларните во владата на социјалистите не се воздржа пред новинарите да го критикува билансот на администрацијата на поранешниот претседател Никола Саркози, кој водеше остра политика за имигра
 • Свет 02.02.2014 13:08
 • Свет 02.02.2014 12:02

  Украина наскоро со нова Влада

  Нов кабинет може да биде назначен во најскоро време во Украина, соопшти в.д.

Pages