• Свет 11.11.2013 20:55

  Сателитот ГОЦЕ не падна на земјата

  Сателитот наречен Гоце , којшто беше лансиран  пред 7 години  со   задача да подготвува мапи од земјината орбита , се распрсна  во  атмосфетата.

 • Свет 08.11.2013 13:23

  Тајфунот Хаијан ги погоди Филипините

  Супертајфунот Хаијан удри на Филипините. Со ветрови од 315 километри на час ова е најсилниот тропски циклон запишан во светската историја.. Зад себе остави пустош, Хаијан  и зеде неколку жртви.. Засега точната бројка не се соопштува, но властите стравуваат дека таа ќе се зголемува..

 • Свет 07.11.2013 13:28

  Престрелка во Детроит - тројца усмртени

  Најмалку 3 лица загинаа, а 10-тина се ранети во два оружени напада во САД. Во првиот, напаѓач отворил оган во фризерски салон во Детроит, убивајќи три лица, а ранувајќи шестмина. Мажот е во бегство, а полицијата трага по него.
 • Свет 07.11.2013 12:31

  Во Грција не стивнува напнатоста

  Не стивнува тензијата во Грција. По вчерашниот генерален штрајк, денеска полициска интевенција во зградата на грчката радио-телевизија ЕРТ.
 • Свет 06.11.2013 10:13

  Грција повторно во штрајкови

  Политехничкиот универзитет во Атина е затворен, откако административните работници излегоа на протести по предлогот на владата да  се намали нивниот број. Мерката е  дел од реформите за штедење кои се услов за добивање на следната транша меѓународна помош..
 • Свет 06.11.2013 10:04

  Бил де Блазио е новиот градоначалник на Њујорк

  Сад Бил де Блазио е новиот градоначалник на Њујорк
   
 • Свет 05.11.2013 14:58

  Барател на азил закла тројца норвежани

  Претходно напаѓачот бил сместен во приватен центар во местото Ардал и требало да биде вратен во неговата земја. Жртвите се двајца мажи на возраст од 50-тина години и возачот на автобусот, а има и неколкумина повредени.  
   
  Изјава полицаец, Норвешка
 • Свет 05.11.2013 13:39

  Нов вооружен напад во САД

   Полицијата го идентификува дваесетгодишниот Ричард Шуп, осомничен за синоќешниот напад во трговскиот центар „Гарден Стејт Плаза“ во градот Парамас во Њу Џерси. По нападот, напаѓачот кој потоа избегал е пронајден мртов. Локалниот обвинител изјави дека извршил самоубиство.
 • Свет 04.11.2013 15:55

  Сиријските бегалци, шират болести во Европа

  Ја поминуваат границата среде глува ноќ, на прсти низ минските полиња, низ бодликавите жици. Заради бебето што го држат во рацете, во потрага подобра иднина во Европа. Но бебето е заразено. Не било вакцинирано поради војната.
 • Свет 04.11.2013 11:05

  Авионска несреќа во Боливија

  Најмалку 9 лица загинаа, меѓу кои и тројца владини претставници во авионска несреќа во североисточниот дел на Боливија.

Pages