• Свет 16.03.2014 10:23

  Србија денеска избира нов Парламент

  Над 6,76 милиони граѓани на Србија со право на глас денеска на предвремени избори ќе се изјаснат за составот на новото српско Народно собрание.
   
 • Свет 16.03.2014 09:16

  Крим одлучува: Русија или Украина?!

  Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на оваа автономна република кон Русија или ќе останат во состав на Украина со обновен Устав од 1992 година.
   
 • Свет 15.03.2014 19:52

  Русија стави вето на предлог резолуцијата на ОН за Крим

  Русија стави вето на предлог резолуцијата на Обединетите нации со која се критикува утрешниот референдум за независност на Крим. Кина, традиционален сојузник на Русија, беше единствената членка на Советот за безбедност што гласаше воздржано.

 • Свет 15.03.2014 17:56

  Последни подготовки за референдум на Крим

  Во средиштето на нишанот, Крим ги прави последните подготовки за утрешниот референдум на кој се очекува да и ја предаде контролата на Москва, и покрај заканите со санкции и осудата на Западот.

 • Свет 15.03.2014 13:59

  Распуштен парламентот на Крим! Утре се одржува референдум

  Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.
   
 • Свет 15.03.2014 09:51

  Нова претпоставка: Малезискиот Боинг бил киднапиран?!

  Резултатите од истрагата околу исчезнувањето на малезискиот авион укажуваат дека е можно леталото да било киднапирано од страна на некој од пилотите или од друго лице, соопшти денеска претставник на Владата на Малезија, кој побарал анонимност.
   
 • Свет 14.03.2014 17:45

  Исчезнатиот „боинг“ бил пренасочен кон Андаманскиот залив

  Малезиски извори блиски до истрагата изјавија дека воени радари покажале дека малезискиот боинг кој исчезна пред една недела, намерно бил пренасочен преку Малајскиот полуостров кон Андаманскиот залив. Според експертите, рутата била избрана од искусен пилот.

 • Свет 14.03.2014 17:40

  70-тина лица се киднапирани во Триполи - Либија

  Според египетското министерство за надворешни работи, луѓето биле  киднапирани од нивните домови и одведени во полициски објект во Триполи. Деталите се нејасни и не е познато кој стои зад овој чин. Либиските власти не објавиле информации за инцидентот.

 • Свет 14.03.2014 17:37

  Проруските власти на Крим: маскираните војници се самоорганизирани сили

  Проруските власти на Крим велат дека нема руски војници вон руските бази и тврдат дека маскираните војници околу украинските воени објекти се самоорганизирани сили на Крим.

 • Свет 14.03.2014 15:44

  Тензично во Крим, 2 дена пред референдумот за независност

  Проруските патроли вршат претреси на возилата и на патниците што доаѓаат со воз. На интернет на големо војуваат хакерите – ги урнаа интернет страниците на Путин, Националниот совет за безбедност и на Централната руска банка и на други институции.

Pages