• Свет 02.04.2014 15:19

  Раправија во Белата куќа –Се разведуваат ли Барак и Мишел Обама?

  Како што информираат блиски извори на Обама, бракот на претседателот се „распаѓа“ веднаш откако Мишел одбила да го откаже скапото патување во Кина и покрај предупредувањата од советникот дека во овие шест години се потрошени премногу пари на луксузни патувања.

 • Свет 02.04.2014 15:09

  Путин и официјално се разведе

  Владимир и Људмила Путин и официјално се разведени потврди денеска Кремљ. Сега веќе поранешната претседателска двојка на Русија не живее заедно од минатото лето. Путин со својата сопруга беше во брак 30 години.

 • Свет 02.04.2014 14:28

  Германија воведува минимална цена на работен час

  Германската Влада даде зелено светло за предлогот на социјалдемократите кои што ја делат власта со конзервативците на Ангела Меркел, минималната надница за еден час работа да не биде помала од 8,50 евра.

 • Свет 02.04.2014 14:15

  Белград: Убиен Раде Ракоњац поранешниот телохранител на Аркан

  Убиен е поранешниот телохранител на Аркан, Раде Ракоњац. Оружениот инцидент се случил во белградската населба Автокоманда, а полицијата претпоставува дека станува збор за пресметка меѓу две криминални банди.

 • Свет 02.04.2014 13:25

  Хрватска- Воведување на 24-часовното дежурство на лекарите во болниците е незаконско?!

  По одлуката од денеска во болниците и на клиниките да се воведе 24-часовно дежурство на лекарите, Хрватското здружение на болничките лекари предупредува дека тоа е против Законот и Колективниот договор и дека со ова се крши и ЕУ директивата која одредува максимално 48- часовна работна недела,вклу

 • Свет 02.04.2014 13:12

  Вонредна состојба во Чиле по силниот змјотрес

  Најмалку петмина загинаа, а има и повредени  во силниот земјотрес од 8,2 степени според Рихтер што го погоди северниот брег на Чиле. Епицентарот на земјотресот бил на 90 километри од пристаништето Икике во водите на Пацификот и предизвикал цунами со бранови од 2 метра.

 • Свет 02.04.2014 12:40

  Трибуналот за Косово ќе биде распореден во три земји

  Судот кој ќе ги истражува воените злосторства на Косово ќе има седиште во Брисел, канцеларија во Приштина, а судењата најверојатно ќе се вршат во Хаг, пишува косовскиот весник Tribuna.

 • Свет 02.04.2014 12:20

  Австралискиот правосуден систем призна трет или неутрален пол

  Највисокото австралиско судско тело реши дека едно лице може да се декларира како неутрален пол, а не само како машки или женски пол. Со ова заврши долгогодишната правна битка на активистите за полова рамноправност.

 • Свет 02.04.2014 12:19

  Штајнмаер: Голема грешка е притисокот на ЕУ кон Украина

  Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер рече дека обидот на Европската унија од Украина да изнуди да се определи за Москва или за Брисел било голема грешка, и дека на ниво на шефови на дипломатии на ЕУ ќе биде подготвена нова тактика на

 • Свет 02.04.2014 11:51

  Сеголен Ројал во владата на Франсоа Оланд

  Премиерот на Франција Мануел Валс по консултациите со претседателот Франсоа Оланд, го обелодени составот на новата француска влада, јавува дописникот на МРТ од Париз.
   

Pages