• Свет 18.12.2013 21:01

  Од загаден воздух годишно умираат 400 000 европејци

  Загадениот воздух годишно „убива“ околу  400 000 Европејци, односно 3,2 милиони луѓе на глобално ниво. Агенцијата за животна средина на Европа објави фрапантни податоци според кои во над 90 насто од европските урбани места, воздухот е сериозно загаден.

 • Свет 18.12.2013 13:01

  Украинците незадоволни од историскиот договор со Москва

  Вчерашниот историски договор, постигнат со Москва, ја спаси Украина од банкрот којшто неизбежно ќе се случеше со потпишување на договорот за приклучување кон Европската Унија, рече украинскиот премиер Микола Азаров.

 • Свет 18.12.2013 12:49

  Нов модел на американска одбрана

  Речиси сите земји-членки на НАТО имаат воен буџет под 2 процента од БДП, освен  Соединетите Американски Држави и Обединетото Кралство. Америка го намалува  воениот буџет и деновиве лансира нов проект на Федерална одбрана или здружување на  средствата на сојузниците за ефективна одбрана.

 • Свет 18.12.2013 11:00

  Социјалдемократ-германски шеф на дипломатија

  Дали може нашата земја да се надева на поизразен германски притисок за отворање на преговорите со ЕУ, особено по назначување на Франк-Валтер Штајнмајер за нов германски шеф на дипломатијата.

 • Свет 18.12.2013 10:50

  Повторно пукотници во САД

  Вооружен маж убил една лице и ранил уште две други  пред да си го одзеде животот во болница во американскиот град Рино. Напаѓачот и жртвите засега не се идентификувани, а не е познат ниту мотивот за нападот. Во моментот во болницата имало околу 100 лица.

 • Свет 17.12.2013 21:51

  Европските метрополи се гушат во смог

  Прекрасното портокалово зајдисонце над европските метрополи не е пофална разгледница. Над 90 проценти од европските градови се изложени на загадување над дозволеното од Светската здравствена организација. Најново предупредување – смогот убива дури и на безбедни нивоа.

 • Свет 17.12.2013 16:56

  Средба Путин Јанукович

  Историска средба меѓу претседателите на Украина и на Русија, Јанукович и Путин. Заемот тежок неколку милијарди долари за спас на Украина од економска катастрофа, намалување на цената на гасот и стабилизирање на односите меѓу двете земји во врвот на агендата на двајцата шефови.

 • Свет 17.12.2013 14:13

  Турската полиција апси синови на министри

  Турската полиција уапси синови на тројца министри поради истрага за подмитување поврзано со јавни набавки, пишува турскиот печат. Во акцијата во Истанбул се приведени најмалку 37 лица, меѓу кои и познати бизнисмени. Под истрага е и седиштето на државната Халкбанка во Анкара.

 • Свет 17.12.2013 13:28

  Јанукович во Москва – Украина врие

  Украинската опозиција ја блокираше сесијата на Врховната Рада на која требаше да се гласа за доверба на владата.

 • Свет 17.12.2013 13:16

  Освојување на Лондон

  Викинзите доаѓаат во Лондон, но за разлика од пред еден милениум, не  освојуваат, туку имаат пријателски намери.

Pages