• Свет 21.02.2014 16:48

  Абас:Идеите за палестинско-израелски договор се неприфатливи

  - Кери му понуди на претседателот Абас повеќе идеи и предлози, кои се уште се во фаза на дискусии, за време на нивните средби вчера и завчера.

 • Свет 21.02.2014 16:37

  Еклстон се согласува со ставот на Путин за „Геј пропагандата“

  Во разговор за Си-Ен-Ен, Еклстон го бранеше Путин, објаснувајќи дека рускиот претседател никогаш не се изјаснил дека е против хомосексуалците, туку дека се противи на рекламирањето и пропагирањето на хомосексуалноста кај младите под 18 години.

 • Свет 21.02.2014 16:20

  „Златна Зора“ е воена организација - велат грчките власти

  Во документот се наведува дека „Златна зора“ е организација, која е формирана кон крајот на 80-тите години од минатиот век од нејзиниот лидер Никос Михалолиакос, кој се наоѓа в затвор, со мал број истомисленици и со идеолошка ориентација кон националсоцијализмот со јасни референци, поврзани со Тр

 • Свет 21.02.2014 15:30

  Уапсен лекар од Ниш за издавање лажна анализа

  Нишката полиција уапсила лекар специјалист (Б.М.) од Клиниката за гастроентерологија поради сомнеж дека ја злоупотребил службената должност со креирање на лажни податоци за аналаиза на крвта на пациентот (Д.Ѓ.).

 • Свет 21.02.2014 15:29

  Уапсен лекар од Ниш за издавање лажна анализа

  Нишката полиција уапсила лекар специјалист (Б.М.) од Клиниката за гастроентерологија поради сомнеж дека ја злоупотребил службената должност со креирање на лажни податоци за аналаиза на крвта на пациентот (Д.Ѓ.).

 • Свет 21.02.2014 15:12

  Средба Самарас-Расмусен во Атина

  Грчкиот премиер Андонис Самарас во Атина се сретнал  со генералниот секретар на НАТО Расмусен, со кого меѓу другото, разговарале и за проширувањето на Алијансата, јави  МИА од Атина.

 • Свет 21.02.2014 13:56

  Црна Гора се надева на прием во НАТО годинава

  Шефот на црногорската дипломатија Игор Лукшиќ оценил дека воената неутралност на Црна Гора е најскапата опција, додека НАТО претставува најдобрата безбедносна  рамка.

 • Свет 21.02.2014 12:20

  Пекинг бара од Обама да ја откаже средбата со Далај Лама

  Официјален Пекинг го повика американскиот претседател Обама да ја откаже средбата со тибетанскиот духовен лидер Далај Лама.

 • Свет 21.02.2014 12:01

  И Црквата ќе плаќа данок во Хрватска

  Во Хрватска иницијатива на министерот за финансии Славко Линиќ, е процесирана во Собранието. Суштината е досегашниот систем на оданочување да се прошири и на непрофитабилните организации.
 • Свет 21.02.2014 11:02

  И покрај договорот, повторно се пука во Киев!

  Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата и се обидоа да се пробијат до зградата на Парламентот, соопшт

Pages