• Свет 19.12.2013 15:24

  Построги ЕУ мерки за цигарите и тутунот

  Членките на Европската унија со Европарламантот постигнаа договор за нова директива за тутунските производи што предвидува поголеми предупредувања за опасните последици на  пушењето .

 • Свет 19.12.2013 14:40

  Прес на Путин со 1.300 новинари

  Рускиот претседател Путин на деветтиот годишен медиумски маратон на прашања и одговори, разговара со 1.300 новинари и сниматели од земјата и целиот свет. Главната тема, очекувано, е Украина.

 • Свет 19.12.2013 13:38

  Принудна вселенска прошетка

  НАСА издаде наредба за итна, принудна  прошетка на екипажот во вселената поради поправка на системите за ладење во Меѓународната вселенска станица, пренесува Би-Би-Си. Поради пумпата за разладување, космонаутите ќе мора три пати да излегуваат од станицата.

 • Свет 19.12.2013 10:48

  Ново жариште во светот

  Нови жаришта се отвораат во Африка. Две земји во срцето на континентот се новите сцени на крвави воени злосторства. Во дводневното дивеење на бунтовниците во Централноафриканската република загинале двојно повеќе луѓе отколку што се мислеше, соопшти Амнести интернешнал.

 • Свет 18.12.2013 21:01

  Од загаден воздух годишно умираат 400 000 европејци

  Загадениот воздух годишно „убива“ околу  400 000 Европејци, односно 3,2 милиони луѓе на глобално ниво. Агенцијата за животна средина на Европа објави фрапантни податоци според кои во над 90 насто од европските урбани места, воздухот е сериозно загаден.

 • Свет 18.12.2013 13:01

  Украинците незадоволни од историскиот договор со Москва

  Вчерашниот историски договор, постигнат со Москва, ја спаси Украина од банкрот којшто неизбежно ќе се случеше со потпишување на договорот за приклучување кон Европската Унија, рече украинскиот премиер Микола Азаров.

 • Свет 18.12.2013 12:49

  Нов модел на американска одбрана

  Речиси сите земји-членки на НАТО имаат воен буџет под 2 процента од БДП, освен  Соединетите Американски Држави и Обединетото Кралство. Америка го намалува  воениот буџет и деновиве лансира нов проект на Федерална одбрана или здружување на  средствата на сојузниците за ефективна одбрана.

 • Свет 18.12.2013 11:00

  Социјалдемократ-германски шеф на дипломатија

  Дали може нашата земја да се надева на поизразен германски притисок за отворање на преговорите со ЕУ, особено по назначување на Франк-Валтер Штајнмајер за нов германски шеф на дипломатијата.

 • Свет 18.12.2013 10:50

  Повторно пукотници во САД

  Вооружен маж убил една лице и ранил уште две други  пред да си го одзеде животот во болница во американскиот град Рино. Напаѓачот и жртвите засега не се идентификувани, а не е познат ниту мотивот за нападот. Во моментот во болницата имало околу 100 лица.

 • Свет 17.12.2013 21:51

  Европските метрополи се гушат во смог

  Прекрасното портокалово зајдисонце над европските метрополи не е пофална разгледница. Над 90 проценти од европските градови се изложени на загадување над дозволеното од Светската здравствена организација. Најново предупредување – смогот убива дури и на безбедни нивоа.

Pages