• Свет 25.11.2013 13:38

  Договорот со Иран ја намали цената на нафтата

  Паднаа цените на нафтата на светските берзи по спогодбата за иранската нуклеарна програма со која меѓу другото беше договорено олеснување на санкциите кон Иран во однос извозот на сурофа нафта.

 • Свет 25.11.2013 13:32

  Украина се подалеку од ЕУ?

  И вториот ден протестите низ Украина не минаа без инциденти. Револтираните демонстранти кои протестираат против владиното непотпишување  на Спогодбата за асоцијација со ЕУ, се судрија со полицијата.

 • Свет 25.11.2013 10:18

  Договорот со ЕУ ја ,,подели“ Украина

  Мобилниот телефон на германската канцеларка Aнгела Mеркел не бил прислушкуван само од американските тајни служби, туку и од Русија, Кина, Северна Кореја и од Велика Британија..

 • Свет 22.11.2013 16:41

  Србија се задолжи за милијарда долари

  За да го покрие планираниот буџетски  дефицит во оваа  и во наредната фискална  година  Србија емитуваше евро обврзница во вредност  од   милијарда американски долари .Инвеститорите оствариле принос од 6,125 % ,а рокот на достасување е 5 години,односно 2018-та

 • Свет 22.11.2013 13:19

  Бројот на жртви во Рига,Латвија се искачи на 33 лица

  Изутрината продолжи потрагата по евентуалните преживеани во несреќата во Рига,Латвија, кога се урна покрив врз главите на посетителите во преполниот супермаркет. Бројот на жртви се искачи на 33 лица, меѓу кои има и тројца пожарникари.

 • Свет 22.11.2013 13:04

  Лондон засрамен од британската верзија на Фрицл

  „Обична куќа во обична улица“ во срцето на Лондон е сцената на психичката и физичката суровост и ропство што ги трпеле три жени цели 30 години. Градот е засрамен од својот случај Јозеф Фрицл.

 • Свет 22.11.2013 10:47

  Трагедија во Латвија

  Покрив на трговски центар усмрти најмалку 12 лица

 • Свет 21.11.2013 20:26

  Годишнина од дејтонскиот договор за БиХ

  Со  Договорот којшто  е парафиран во американската  воена база  Рајт  Петерсон, а потпишан од страна  на Туѓман Милошевик и од Изетбеговиќ  во Париз ,  трите соседни држави се  обврзаа дека ке ги регулираат мегусебните односи според повелбата на Светската организација 

 • Свет 21.11.2013 14:30

  Нов остров во Јапонија

  Остров со пречник од двесте метри се појавил на 20 ноември речиси илјада километри јужно од Токио, по ерупција на вулкан на ненаселениот остров Нишиношима, во област на славниот, сеизмички многу активен, „огнен прстенПрвите знаци на вулканската ерупција биле забележани уште во вторникот, на 19 но

 • Свет 21.11.2013 14:26

  Половина век без решение на атентатот на Кенеди

  50 години од атентатот кој целосно го промени текот на светските случувања. Американскиот претседател Цон Ф.Кенеди беше убиен во 1963-та година во Далас, Тексас.. Hеговата смрт и денес се поврзува со многу контроверзи, иако убиецот Ли Харви Освалд беше уапсен по неколку дена.

Pages